Bilişim Muhabirleri Derneği’den Kamuoyuna Açıklama:’İnternet ve sosyal medyanın varlığı, demokrasinin en işlevli unsurlarından biri.’

İstanbul’da Taksim’de bulunan Gezi Parkı’nın  AVM yapılmak istenmesine yönelik İstanbulluların kentlerine sahip çıkma süreci ile başlayan bugün 10.gününe giren Gezi Parkı direnişine bir açıklamada Bilişim Muhabirleri Derneği’nden geldi.
BMD_LOGO
Dernek , ‘Başbakan’ın kendisinin de bir hesabının bulunduğu Twitter’ı ve tüm olayların net olarak takip edilebildiği tek yayın organı haline gelen sosyal medyayı toptan şer odağı gibi gösterme çabasından sonra memleket dahilinde bilişim ve iletişim teknolojileri alanında uzmanlaşmış muhabirler olarak ortak bir tavır koymamız gerekliliği doğmuştu. Bu bildirimiz teknoloji ve iletişimden öcü yaratmaya karşı bir bildiri bir tavır olarak görülebilir.’ açıklaması yaptı.
 
İşte Bilişim Muhabirleri Derneği’nin Türkçe/İngilizce yapılan açıklaması 
Kamuoyunun Dikkatine!

Ülkemizde 30 Mayıs’tan itibaren yaşanan olaylar, herkes gibi biz Bilişim Muhabirleri Derneği mensuplarını da derinden üzmüştür. İnsanların ifade özgürlüklerini kullanmak üzere başlattıkları bu hareket sonrasında bazı noktalarda istenmeyen olaylar vuku bulmuştur. Bu vesileyle zarar görmüş herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz.

BMD olarak kamuoyunda oluşması muhtemel olumsuz bir yanlış anlaşılmayı düzeltmeyi görevimiz sayıyoruz:

Türkiye’de 20 yılı aşkın bir süredir hızla gelişen ve hayatımıza birçok alanda katkıda bulunan İnternet ve onun çok önemli bir parçası olan sosyal medya araçları için olumsuz açıklamalar yapılmıştır. Birçok kesimin İnternet ortamında yayılan bir takım olumsuz yönlendirmeler için hayatımızın bu önemli parçasını suçlayıcı bazı açıklamalarına üzülerek şahit oluyoruz.

Sosyal medya, aynı evimizdeki sıradan teknolojik aletler gibi sadece bir araçtır. Nasıl kullanılacağı, hayatımıza nasıl katkıda bulunacağı tamamen kullananların niyetine göre değişmektedir. Sosyal medya bu bakış açısıyla edilgen bir yapı içermektedir.

Ana akım medyanın olayları haber olarak işleme konusunda yeterince etkin olamaması, olaylarda özellikle sosyal medya araçlarının ön plana çıkmasına neden olmuştur. Twitter gibi araçlar sayesinde ani başlayan olaylar sırasında kaybolan çocuklar bulunmuş, yaralananlara acil tıbbi müdahale imkanları sağlanmış, vatandaşın en tabii hakkı olan bilgi edinmesi mümkün hale getirilmiş ve en önemlisi kanaat önderleri halk tarafından itidalli davranmaya davet edilmiştir.

Bu süreçte kim oldukları halen belirlenememiş bazı karanlık niyetli kişiler tarafından bir takım asılsız ve yalan haberler de bu araçlarla yayılmış, ancak yine sosyal medyanın aydınlık insanları tarafından bu haberlerin önüne set çekilmiştir. Bilindiği kadarıyla, sosyal medyadan yayılan kötü haberler yüzünden maddi veya fiziki zarara neden olacak herhangi bir olay yaşanmamıştır.

Sosyal medya, ana akım medyayı besleyen, İnternet kullanıcılarının kendi gibi düşünenleri bulabildiği diğer yandan kendini zenginleştirebildiği bir ortam sağlamaktadır. İnternet ve sosyal medyanın varlığı, demokrasinin en işlevli unsurlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Daha önce bu tarzda söylemlerin bu önemli araçların kullanımını kısıtlama ya da toplumun belli bir kesimini bunu kullanmaktan soğutma gibi negatif hareketlere yol açması ihtimalini hep birlikte yaşadık. BMD olarak konuyla ilgili negatif söylemlerde bulunanları, daha bilinçli bir tavır içinde değerlendirme yapmaya davet ediyoruz. Türkiye’de bu alanın gelişmesinde katkıda bulunmuş en değerli beyinler olan bilişim muhabirleri, konuyu aydınlatmak üzere ilgililerden bu konuda gelecek her tür soruyu da uzman kişiler ve global kaynakları kullanarak örnekleriyle yanıtlamaya hazırdır.

Kamuoyunun dikkatine sunarız

Saygılarımızla.
Bilişim Muhabirleri Derneği

Notice to the public!

Like everyone else we, the members of the Association of IT Journalists (BMD), are deeply grieved by the events happening in our country since May 30. There have been some adverse events at some points after people initiated that movement to use their freedom of expression. We would like to take this opportunity to say get well soon to anyone who has been harmed.

As BMD, we take it as our duty to correct a possible public misunderstanding:

There have been some negative remarks about the Internet and the social media tools which have been developing rapidly and contributing to our lives in many areas for more than 20 years in Turkey. We are sadly witnessing some accusations toward that very important part of our lives because of some negative directives published in the Internet environment.

Social media is just a tool, like the ordinary technological tools at our homes. It depends entirely on the good intentions of the user how it may be used and how it may contribute to our lives. From this point of view, social media has a passive structure.

The mainstream media was not effective on bringing the events to the news and that made the social media tools more important to follow the events. With the help of tools like Twitter, lost children during the suddenly initiated events were found, emergency medical services were provided for the injured ones, people’s right of information was made possible and most importantly, the opinion leaders were invited to behave in moderation by the people.

In this process some baseless and false news was spread by some bad intentioned people whom we have not yet determined, but such news was stopped again by the bright people of the social media. As far as we know there have been no occasions of material or physical damages due to those bad news spread from the social media.

The social media provides an environment that feeds the mainstream media and where the internet users meet with other similar thinkers and enrich themselves. It is seen that the existence of the Internet and the social media is one of the most functional elements of a democracy.

We have seen before the possibility that these bad intentioned declarations may cause a restriction in the use of these very important tools or may alienate some part of the society from using them. As BMD, we invite the people who make negative discourses on this subject to assess in a more informed manner. The IT Journalists, who are the most valuable brains that contributed to the growth of this field in Turkey, are ready to answer any questions on this subject with examples by using global resources and experts to enlighten any interested parties.

Respectfully,

The Association of IT Journalists

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.