Suriyeli Mülteci Kadınlarla Evlilik Onların Durumundan Faydalanmak Mıdır? -Çeviri: Çeyna Kılınç

Dağ Medya Gönüllü Çevirmeni Ceyna Kılınç  BBC Arapça servisinden Türkçeye çevirmiştir.

——–

Mısır Ulusal Kadın Konseyi, Suriye’de ki olaylar sebebiyle ülkelerini terk edip Mısır’a sığınmacı olarak gelen kadınların Mısırlı erkeklerle evlenmesiyle ilgili olarak Suriyeli kadınların içinde bulundukları kötü durumdan faydalanıldığını öne sürerek eleştirdi.

marriage

Mısır- Şark al-avsat haber ajansı, Ulusal Kadın Konseyi’nin, İç işleri bakanı Muhammed İbrahim ve Adalet bakanı Ahmed Mekki’ye iki mesaj yolladığını ve bu mesajlarda her iki bakanlıktan da Suriyeli mülteci kadınların kötü yaşam şartları altında olmalarından dolayı istismar edilerek Mısırlı erkeklerle evlenmelerinin durdurulması için desteklerini beklediklerini söyledi.

Ulusal Kadın Konseyi, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’den, Mısır’da misafir olarak bulunan Suriyeli mülteci kadınlarının 500 cüneyh (130 TL) karşılığında evlendirilmelerini engellemek için acil adımlar atmasını talep etti. Bu durum Yeni Kahire, 6 Ekim, İskenderiye gibi bazı şehirlerde oldukça yaygın.

Konsey bu tür evliliklere karşı olduğunu söylerken, Suriyeli mültecilerin Mısır’a göç etmelerinden beri bu tür evliliklerin bir yılda 12bine ulaştığını açıkladı.

Ayrıca bu hareketlerin insan ticaretine delalet ettiğini, uluslar arası anlaşmalara ve insan haklarına saldırı niteliğinde olduğunu da vurguladı.

Haliç ülkelerinden gelen erkeklerin, Ürdün’de ki mülteci kamplarına gelip Suriyeli mülteci kadınlar arasından evlenmek için kendilerine eş aramaları üzerine tartışmalar çıktı.

Raporlar bu evlilikleri ayarlayan simsarların olduğunu hatta bazı durumlarda reşit olmayan kız çocuklarının kendilerinden yaşça büyük olan erkeklerle evlendirildiğini bildirdi.

Birleşmiş milletler bu yılın Ocak ayı sonunda hazırladığı raporunda; yalnızca bu yıl en az 500 Suriyelinin reşit olmadan evlendiğini açıkladı.

Fakat bazı sosyal çevreler ve din adamları reşit olan Suriyeli mültecilerle evlenmenin onlar için sosyal koruma sağlamak ve onlardan ticari amaçlı faydalanmak isteyen kişilere karşı bir önlem niteliğinde olduğunu belirtiyorlar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir