Veritabanı Gazeteciliğinin geçmişi ve gelişimi -Çeviren: Arzu Gökdair

Dağ Medya Gönüllü Çevirmeni Arzu Gökdai tarafından İngilizce’den Türkçe Vikipedi için  http://en.wikipedia.org/wiki/Database_journalism ‘den çevirmiştir.
Arzu Gökdair kimdir?

http://www.dagmedya.net/2013/03/26/veri-gazetecileri-kendi-arac-secimlerini-tartisiyor/

****

Vikipedi

Veritabanı Gazeteciliği
Veri yönetimi gazeteciliği ile karışmamalı. 

Veritabanı gazeteciliği ya da yapılandırılmış gazetecilik, yeni haberlerin aksine;  haber içeriğinin, verinin yapılandırılmış parçaları etrafında organize olduğu bilgi yönetiminde bir ilkedir.

İletişim bilim adamı Wiebke Loosen veri gazeteciliğini, veritabanlarını taze materyallerle, makalelerle, fotoğraflar ve diğer içeriklerle sağlayan olarak tanımlar- orta-agnostik yayınlama sistemlerini kullanır ve  diğer araçlar için mevcut hale getirir. Bazı organizasyonlar bunun daha verimli iş akışına izin vereceğini savunurlar. Thomson Reuters’deki veri ve yenilik editörü Reginald Chua, yapılandırılmış gazeteciliğin, “haber içeriğinin raf ömrünü uzatmak ve içerik üzerinden daha fazla değer ayıklamak “anlamına geldiğini söylemiştir.

İçindekiler 
1-Veritabanı Gazeteciliğinin geçmişi ve gelişimi
2-Veri Yönetimi Gazeteciliği ile Arasındaki Fark
3-Veritabanı Gazeteciliğinin örnekleri
4-Kaynaklar
5-Ayrıca Bakınız
Veritabanı Gazeteciliğinin geçmişi ve gelişimi

Bilgisayar programcısı  Adrian Holovaty, Eylül 2006’daki veritabanı gazeteciliği bildirisinin günümüzde ne olarak kabul edildiğini yazdı. Bu makalede, Holovaty, gazeteciler tarafından düzenlenen çoğu materyalin, yapılandırılmış bilgi, yani bilgisayarlar tarafından otomatik bir biçimde dilimlenmiş ve doğranmış olduğunu açıkladı.Onun için, veritabanı gazeteciliği ve geleneksel gazetecilik arasındaki fark, eskilerin gerçekte sürekli korunan ve geliştirilen veritabanlarını üretirken, bir öncekinin makalaleri son ürün olarak üretmesidir. 2007 yılı, veritabanı gazeteciliğinde hızlı bir gelişme gördü.

Aralık 2007’deki The Washington Post(DC’s okullarının saptanması) tarafından yapılan soruşturmada veritabanındaki 135’den fazla okulda, haritada dağıtılmış içeriklerinde, kişisel web sayfalarında veya makalelerinde onlarca öğe toplandı.  Veritabanı gazeteciliğinin önemi, Knight Foundation’ın, şehir bloğu seviyesindeki yerel haberleri varolan verileri çizerek sunan Adrian Holovaty’nin EveryBlock projesine 1,100,000 dolarla ödüllendirildiği zaman vurgulandı. 2009 yılı Nisan ayında an itibariyle New York Times teknoloji takımının başı olan Aron Pilhofer’e göre paranın rengi olarak (açıklama gerekli) dikkate alınan Pulitzer ödülü, St. Petersburg Times’ Politifact tarafından kabul edildi, bu veri gazeteceliği, ticaret tarafından onaylanmıştır ve 1990’ların başında CAR’ın geliştiği gibi gelişecektir.

Verisel gazetecilik içeriğini görmek, BBC, The Guardian, The New York Times ve American National Public Radio gibi birçok haber kuruluşunu, APIs’ı serbest bırakması için sıkıştırdı. Bunu yaparak, başkalarının kendi derledikleri ve düzenledikleri verileri toplamalarına izin verdiler. Diğer bir deyişle, kendi haberlerinin easının öykü yazma olmadığını, veri toplama ve dağıtımı olduğunu kabul ediyorlar.

21. Yüzyılın başlaması ile birlikte, bazı araştırmacılar, veritabanı gazeteciliğinde ve siber gazetecilikte, veri gazeteciliğinin kavramsal boyutunu genişlettiler. Veritabanlarını dijital gazeteciliğin özel bir bölümü olarak gören düşünsel bir yaklaşım ortaya çıkıyor, bu yaklaşım veritabanlarının anlamını genişletiyor ve onları özel bir kodla tanımlıyor, bu anlayış 90’lardaki sistemli çalışmaların veritabanlarını gazetecilik hikayelerinin üretimi için gerekli kaynaklar, yani araçlar olarak gören yaklaşımına karşıtlık teşkil ediyor.

Veri yönetimi gazeteciliği ile arasındaki fark

Veri yönetimi gazeteciliği,  gazetecilerin, haberlerini sayısal veriler kullanarak yaptıkları ve veritabanlarını öncelikli materyal olarak kullandıkları bir yöntemdir. Veri gazeteciliğinin aksine,  içerik için düzenlenmiş bir yapıdır. Bu, üzerine web ya da mobil uygulamalarının yapılandırılabildiği ve gazetecilerin, veriyi veritabanlı hikayelere taşımak için çıkarabildiği, veritabanının yapısı ve bakımı üzerine yoğunlaşır.

 

Veritabanı gazeteciliğinin örnekleri

  1. Veritabanı gazeteciliğinin erken projeleri İngiltere’de 2004 yılında mySociety’de başladı ve 2005’te Adrian Holovaty’nin chicagocrime.org ‘unda yayınlandı.
   2011 itibariyle, birçoğu veritabanı gazeteciliği olarak dikkate alınabilir. Bunlar, EveryBlock, OpenCorporates, VoteWatch.eu ‘yu kapsarlar.
   Kaynaklar
   Wiebke Loosen, The Second-Level Digital Divide of the Web and Its Impact on Journalism, First Monday, volume 7, number 8 (Ağustos 2002).
  2. Chua, Reg (August 2010), Structured Journalism
  3. Adina Levin, Database journalism – a different definition of “news” and “reader”
  4. Adrian Holovaty, A fundamental way newspaper sites need to change
  5. Rich Gordon, Data as journalism, journalism as data
  6. EveryBlock’s page on newschallenge.org
  7. Aron Pilhofer, A PolitiFact Moment for Journalism
  8. Jeff JarvisAPIs: The new distribution
  9. Suzana Barbosa; Beatriz Ribas (2008), Databases in Cyberjournalism: methodological paths
  10. Adrian HolovatyAnnouncing chicagocrime.org

1. ^ Wiebke Loosen, The Second-Level Digital Divide of the Web and Its Impact on Journalism, First Monday, volume 7, sayı 8 (Ağustos 2002).

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Pınar Dağ

about.me/dagpinar

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. Geri İzleme: Veri Gazeteciliği Çevirileri | Veri Gazeteciliği | Data JournalismVeri Gazeteciliği | Data Journalism

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir