Geleceğin bilim insanları NASA için yazdı

Her yıl NASA tarafından düzenlenen ve Türkiye’de ikinci kez Eyüboğlu Eğitim Kurumlarının ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Bir Günlük Cassini Bilim Adamı Makale Yarışması”nın (Cassini Scientist For A Day Essay Contest) İstanbul elemelerinde finale kalan 5 makale yayınlanmak üzere NASA’ya gönderildi.

cassini_04

Eyüboğlu Eğitim Kurumları, gençleri Astronomi ile tanıştırmak ve onların bilimsel düşüncenin önemini kavramalarına yardımcı olmak amacıyla önemli bir projeye imza atıyor. Her yıl NASA tarafından düzenlenen “Bir Günlük Cassini Bilim Adamı Makale Yarışması”nın (Cassini Scientist For A Day Essay Contest) İstanbul elemeleri, Eyüboğlu Eğitim Kurumları organizatörlüğünde gerçekleştirilerek finale kalan 5 makale yayınlanmak üzere NASA’ya gönderildi.

Türkiye’de ikinci kez Eyüboğlu Eğitim Kurumları ev sahipliğinde ve NASA işbirliği ile gerçekleştirilen yarışmayla, Cassini uzay aracının gözleyeceği hedefi en iyi açıklayan kısa bir makale yazarak, bunun nedenlerinin sıralanması amaçlanıyor. 2012 yılında incelenmesi ve üzerinde makale yazılması gereken üç hedef; Satürn gezegeni, Satürn’ün F halkası ve uydusu Pan olarak belirlendi. Öğrencilerin kısaca Cassini uzay aracının bu üç hedeften hangisini ve ne amaçla incelenmesi gerektiğini açıklayan bir makaleyi, bir bilim insanı gibi düşünerek kaleme almaları istendi.

Türkiye genelinden 80 makale değerlendirmeye alındı.

NASA’nın her yıl tüm dünya ülke öğrencilerinin katılımına açık düzenlediği yarışmanın İstanbul elemelerine, her okuldan 3 lise öğrencisi İngilizce yazdıkları bir makale ile katıldı. Öğrenciler, seçtikleri görevin bilimsel önemini, bu görevin sonucunda hangi bilimsel sonuçlara varılabileceğini ve seçtikleri görevin diğer görevlerden bilimsel üstünlüğünü makalelerinde vurguladılar. Ülkenin her yanından gelen 80 başvuru; İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden Prof. Dr. Talat Saygaç, Arş. Gör. Özgecan Önal Taş ve Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nden Arş. Gör. Arif Solmaz tarafından değerlendirildi ve dereceye giren ilk beş makale seçildi. Başarılı olan öğrencilerin makaleleri yayınlanmak üzere NASA’ya gönderilirken, sertifika töreni de Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsünde gerçekleştirildi.

Öğrencileri; Astronomi gibi önemli bir bilim dalı ile tanıştırmanın, çeşitli bilim dalları ile arasındaki ilişkiyi görmelerini sağlamanın ve bilimsel düşüncenin önemine inanan Eyüboğlu Eğitim Kurumları, gençlerin bilim dünyasında seslerini duyurmasına yönelik çalışmalarına devam edecek.

Cassini hakkında:

1997 yılında uzaya fırlatılan ve iki ana uydudan oluşan Cassini-Huygens robotik uzay aracı, 2004 yılında Satürn ve sistemine ulaşarak gözlemlerine başladı. Cassini’den ayrılan Avrupa Uzay Ajansı’nın ürettiği Huygens sondası ise 2005 yılında Satürn’ün uydularından biri olan Titan’ın yüzeyine iniş yaptı. Cassini halen Satürn ve sistemi üzerindeki çalışmalarına halka ve uyduları ve bunların birbirleriyle ilişkilerini inceleyerek devam ediyor.

Haziran 2008 yılında olağan görevini tamamlayan Cassini, birinci genişletilmiş Cassini Ekinoks Görevi’ni 2010 yılı Eylül ayında tamamlayarak ikinci genişletilmiş Cassini Gündönümü Görevi’ne başladı. Fonksiyonel çalışmaların 2017 yılı Eylül ayına kadar devam etmesi bekleniyor. Böylece Satürn sisteminde tüm mevsimlerin tamamlandığı gözlemlerin yapılması hedefleniyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.