Fareler ve İnsanlar’a Sansüre Tepki

Türkiye Yayıncılar Birliği İzmir’de Milli Eğitim’e bağlı bir komisyonun John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar romanını sakıncalı bularak sansürlenmesini istemesine tepki gösterdi.

Fareler ve İnsanlar-1

Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar romanının İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından sakıncalı bulunarak sansürlenmesi için başvuru yapılması üzerine bir açıklama yaptı.

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurul kurarak kitap incelettirmesinin eleştirildiği açıklamada, bu durumun “sansürcü zihniyetin utanç verici bir örneği” olduğu ifade edildi.

“İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurul kurup ‘ahlaki açıdan’ kitap incelettirmesi, sansür talebinde bulunması ülkemizde sansürcü zihniyetin ne boyutlara ulaştığının çarpıcı ama utanç verici bir örneğidir. Umarız son örnek olacaktır.”

İlgili Haber:

Nobel Edebiyat Ödüllü Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ı da “Gayri Ahlakî” Bulundu

Nobel Edebiyat Ödüllü Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ı da “Gayri Ahlakî” Bulundu

Steinbeck’in ’Fareler ve İnsanlar’ kitabının bazı bölümleri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından more …

Ocak 02, 2013

(dağ medya, bianet) fotoğraf:google

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir