Deprem bilgilendirmesi yetkililerin görevi

Türkiye Deprem Vakfı, “toplumun ve medyanın bilgilendirilmesinin, deprem olacağı tahmin edilen ülke yetkililerinin sorumluluğunda olduğunu” bildirdi.

Deprem bilgilendirmesi yetkililerin görevi

Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Deprem Vakfının dün yapılan 17. Yıllık Olağan Mütevelli Heyet Toplantısındaki görüşmeler sonucunda, bazı hususların kamuoyuyla paylaşılmasının uygun görüldüğü belirtildi.

Son günlerde yaşanan depremler nedeniyle çeşitli öğretim üyelerince, Türkiyede olması muhtemel depremlerle ilgili olarak, “Ben şu yıl bir deprem bekliyorum”, “Ben o tarihten iki yıl sonra olacağını bekliyorum” veya “Ben en erken 2036 sonrası deprem bekliyorum” gibi açıklamalar yapıldığı vurgulanarak, şöyle denildi:

“Depremlerin önceden belirlenmesi konusunun bir araştırma alanı olduğu, ancak henüz hiçbir bilimsel yöntemle bir depremin zaman, yer ve büyüklük belirtilerek kestirilemediği bilinmektedir. Bu hususta hazırlanmış olan Depremin Önceden Tahminiyle İlgili Avrupa Etik Kurallarında, Tahminde bulunan bilim adamı bu hususta kamuoyuna açıklamada bulunmamalıdır denilmektedir. Toplumun ve medyanın bilgilendirilmesi, deprem olacağı tahmin edilen ülke yetkililerinin sorumluluğundadır.”

Açıklamada, mevcut deprem yönetmeliğini güncelleştirip geliştirecek komisyonun kurulması ve işlerlik kazandırılması hususunun yerine getirilmesinin çok önemli olduğunun düşünüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:
“Ülkemizde yaygın olarak inşa edilmekte olan yüksek yapılar için özel yönetmelik hazırlanması çalışmalarına gecikmeden başlanmasının çok önemli olduğu kanaatine varılmıştır. Ayrıca, betonarme yapılarda C25ten daha yüksek kalitede beton kullanılmasının özendirilmesi için çalışmalar yapılmasının uygun olduğu düşüncesinde birleşilmiştir.” ajanslar

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.