Dağ Medya Künyesine Arkeoloji Yazarı Zuhal Tuzcu katılıyor. 14 Hazirandan itibaren Erzincan-Altıntepe Kazısı ile sizlerle..Zuhal Tuzcu

28 Ağustos 1989’da Çorlu’da doğdum, Tekirdağ’ın ilçesi olan Çerkezköy’de büyüdüm.Tren istasyonunda oturuyorduk ve trenlerle iç içe, hayaller içinde yetiştim. Tren sevgim buradan gelir. Üniversiteyi kazanınca İstanbul’a geldim ve 5 senedir İstanbul’da yaşamaktayım.

Üniversite tercihlerinde başka şehirlerdeki bölümlere puanımın yetmesine rağmen İstanbul’a aşık olduğum için tüm tercihlerime İstanbul yazıp bir delilik yaptım ve istediğim bölüm olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Arkeolojiyi kazandım.

Lise yıllarından beri meraklıydım arkeoloji alanına. Herkes beni, “ O iş de para yok, mezar kazıcı mı olcan?” deyip caydırmaya çalışsa da, herkese gülüp bu mesleği gerçekten istediğimi gösterdim. Arkeoloji bir yaşam tarzı benim için. İnsan geçmişini bilmezse bir geleceği olamaz. Buna inanırım ve bu şekilde yaşarım.

En büyük destekçim her zaman “babam” olmuştur. Onun sayesinde söylenenlere kulak tıkayıp , özgürce yaşamayı öğrenebildim. Amacım Arkeoloji’de en üst düzeye gelebilmek ve insanlara, insanlığın en önemli zamanlarını anlatabilmek, gösterebilmek ve arkeoloji bilincini aşılayabilmek.

Lise yıllarımda yan flüte ilgim olduğunu keşfettim ve bir süre eğitimini aldım. Şehirleri gezmekten çok fazla hoşlanıyorum ve şehirleri fotoğraflamak benim için büyük zevklerden biri. Hayalimde hep bir dünya turu vardır:)

Gezdiğim antik kentler; Kibyra, Sagalassos, Patara, Laodikeia, Aphrodisias, Lagina, Stratonikeia, Euromos, Didim, Milet, Priene, Nysa, Halikarnassos Mausoleum, Perge, Side, Aspendos, Termessos, Göbekli Tepe, Zeugma, Nemrut Dağı Kommagene Krallığı, Cendere Köprüsü, Arsameia, Perre,Assos, Sümela Manastırı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Antalya Arkeoloji Müzesi, Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Cam Eserler Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Milet Müzesi, Burdur Müzesi, Aphrodisias Müzesi, Milas Müzesi.

2012 yılının başında beri Aktüel Arkeoloji Dergisi’nde Üniversite temsilcisiyim ve ofiste birtakım çalışmalarda yer alıyorum. Facebookda Arkeo Gezi adlı sayfasının yöneticilerinden biriyim.

2010 yılının yaz aylarında ( Temmuz-Ağustos-Eylül) Burdur-Kibyra kazısında çeşitli alanlarda çalıştım. 14 Haziran 2012 den itibaren Erzincan-Altıntepe Kazısı’nda yer alacağım ve sizlere kazı sürecini aktarmaya çalışacağım.

Bir gün herkesin “ahh keşke zamanında geçmişimize baksaydık” dediğini duyar gibiyim sanki..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Zuhal Tuzcu

Arkeolog. 12 Haziran 2012'de Dağ Medya'ya katıldı. Arkeoloji üzerine yazılar yazıyor.

Benzer yazılar

12 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.