Dağ Medya Dijital Yayın Editörü Ferhat ER yazdı| Pinterest

Pinterest nedir sorusuna çok girmeden kısaca açıklamak gerekirse; Pinterest; interest ve pin kelimelerinin birleşimiyle isminin ortaya çıktığı ve sana ilgilendiğin konularda boardlar açıp bu konuları fotoğraf ve ya video olarak bu boardlarda paylaşıyorsun. Bundan daha detaylı bir açıklamaya gerek yok çünkü bilgi kirliliği olacaktır. En sade ve basit tanımı budur.

Fakat ben Pinterest in farklı yönlerini ele almak istiyorum. Evet çok hızlı büyüyen bir mecra Pinterest hatta öyle ki Facebook tan daha hızlı büyüyen bir mecra fakat gözlerden kaçırılan bir nokta var  o da Facebook ın çıkış zamanı ile Pinterestin çıkış tarihindeki dijital tüketim. O zaman internet/smartphone kullanıcıları sayısını düşündüğümüzde sanırım Pinterest’ in büyüme oranı bu şekilde olmayacaktır. Dijitale olan algıyı da bu kullanıcı azlığının yanına eklediğimizde Pinterest iyiki o zaman çıkmamış diyebiliriz; çünkü kullanımı biraz karışık olan bu mecrayı insanlar o zaman deneseydi ehh zormuş deyip 2. Denemelerini gerçekleştirmeyebilirlerdi. Her projede olduğu gibi sosyal medya projelerinde de zamanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha karşımızdadır.

Doğru zamanla doğru işin çıktığını biraz daha net görmemiz adına paylaştığın infografiği incelersek taşlar yerine daha net oturacaktır. Pinterestte geçirilen ortalama süre 15.8 dakika iken Facebook ta 12.1 dakikadır. Youtube ın ise 16.4 dakika olan sitede geçirilen ortalama süresine Pinterestin yaklaşması gayet dikkat çekici. Ayrıca Pinterest kullanıcıları arasında yoğun olarak kadınları görebilirken Facebook fan sayfasında yer alan takipçilerin %97 olması kadın hedef kitle erişimi bakımından çok ciddi bir konuma getirmiştir. Paylaştığım infografikte Pinterest ile ilgili bir çok veri bulabilirsiniz iyi incelemeler.

Ferhat ER.

twitter.com/frhter

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.