Financial Times|| Küresel İhtirasların Peşindeki Ulusal Havayolu Şirketi Hızla Büyüyor

Hazırlayan Zeynep TAN

Financial Times – 29 Mayıs 2012 – İngiltere  – Daniel Dombey

    Küresel İhtirasların Peşindeki Ulusal Havayolu Şirketi Hızla Büyüyor

    Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü, dünyanın en büyük hava yolu seyahat ağını oluşturmayı hedefliyor.

    Şirketin 2005 yılından bu yana genel müdürü olan Temel Kotil, “Çok yakında dünyanın en büyük hava yolu seyahat ağına sahip olacağız. Biz de İpek Yolu gibi her yeri İstanbul’a bağlıyoruz.” dedi.

    Şirket aynı zamanda Polonya’nın ulusal havayolu şirketi LOT’ta büyük bir hisse satın almak için görüşmeler yürütüyor.

    Türkiye THY’nin LOT’un yüzde 50 hissesini satın almasını umuyor ancak Polonya başka potansiyel alıcılarla da görüştüğünü belirtiyor.

    Ancak THY’yi zapt edecek fazla şey yok gibi görünüyor. Bu ay Ruandanın başkenti Kigali’ye uçuşlara başlayan şirket, Somali’nin başkenti Mogadişu ve Libya’da Misrata’ya da uçuyor.

    THY, İstanbul Atatürk Havalimanından yaklaşık 200 farklı güzergâha uçuyor. Filosundaki uçak sayısını 100’den 153’e artırdı, bu yılın sonunda da 190’a ulaşmayı hedefliyor. Şirketin Barcelona ve Manchester United futbol takımlarıyla da sponsorluk anlaşmaları var.

    Yüzde 49’u devlete ait olan şirketin büyüme güdüsü, Türkiye’nin dünya sahnesinde yükselen bir güç olma ihtirasıyla da örtüşüyor.

    Kotil büyüme güdüsünün kendi koşullarına göre ekonomik olarak da anlamlı olduğu konusunda ısrarlı. Oysa şirketin toplam borcu 2009 yılından 3 milyar lirayken, geçen yıl yaklaşık 8 milyar liraya (4,3 milyar dolar) yükseldi.

    Kotil bunun dev bir büyüme olduğunu söylüyor ve rakamların İstanbul’un “mükemmel” konumunu açıkladığını sözlerine ekliyor: Zira kent, uluslararası seyahatin yüzde 40’ının gerçekleştiği Avrupa’ya havayoluyla yalnızca 3-4 saat uzaklıkta.

    Kotil şöyle konuşuyor: “Bu küçük, 10 milyon yolcusu olan bir havayolu şirketiydi, geliri de 1,7 milyar dolardı. Bu yıl 38 milyon yolcuya ve 7,8 milyar dolar gelire ulaşacağımızı umuyoruz”

    Öte yandan Türk yöneticiler Atatürk Havalimanındaki rötarlardan da şikayetçiler.

    Hükûmetin İstanbul’a üçüncü bir havalimanı inşa etme planları henüz gerçekleşmedi. Bu havalimanı, Avrupa’nın en büyüğü olabilir.

    THY rötarla mücadele etmek için ayırdığı kaynağı artırıyor.

    Kotil, büyümeyi sevdiklerini söylüyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: “Büyümeyi ancak yolcular için anlamlı olursa durdurabiliriz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.