Dağ Medya Şehir Muhabiri Hatice ŞEN yazdı: İstanbul’un Fethinin 559. Yılı kutlamaları bu yıl muhteşem gösterilere sahne oldu

HALİÇ

HATİCE ŞEN

İstanbul’un Fethinin 559. Yılı kutlamaları bu yıl muhteşem gösterilere sahne oldu.  Sevgi, hoşgörü ve barış mesajlarının verileceği görsel şölende, fetih gökyüzünde canlandı.

İstanbul’un Fethi bu yıl da Haliç’te su, ışık, lazer, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak şölen havasında kutlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda yağmura rağmen adeta görsel şölen yaşandı.

Fetih kutlaması programında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, fethin insanlık tarihinde önemli dönüm noktası olduğunu söyledi. İstanbulun fethi ile yeni bir yönetim anlayışının da benimsendiğini anlatan Topbaş “29 Mayıs 1453te dünyada yeni bir ufuk açıldı.  İstanbul gercek anlamda bir barış kenti olarak bugune kadar geldi ve ilelebet devam edecek. Farkli inançlarda herkes burada huzur içinde yaşıyor. Fatih Sultan Mehmeti ve askerlerini hayırla yad ediyoruz.” dedi.  İstanbulun dünyanın merkezinde olduğunu belirten Topbaş “Bu şehrin değerlerini nakış gibi işleyerek geleceğe taşımak en büyük görevimiz.  Bugun buraya misafir olayak gelen yabanci konularimiz var. Herkese hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

Yağmur altında devam eden kutlamada Mehter konseri ile birlikte, toplam 10 bin 800 adet havai fişeğin kullanıldığı görkemli bir havai fişek gösterisi Haliç semalarını aydınlattı. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğünün konserinin ardından su ve lazer gösterisi yapıldı. Su, ışık, ses, görüntü ve 16 adet lazerin yer aldığı gösteri yapıldı. 3 dev su perdesi, 118 hareketli su pompası ve 3 adet gayzer su pompasıyla Haliçin suları hareketlendirildi. Geçen yıl ilki yapılan ‘Gökkuşağı Gösterisi’, bu yıl bir kez daha tekrarlandı. Gökkuşağındaki mavi, yeşil, kırmızı, turuncu ve sarı renklerin her biri ile Fetih’in sevgi, hoşgörü, barış, yeni çağın ışığı ve örnek bir model olmanın müjdesi gökyüzüne yazıldı. Fethin bu simgeleri 3 gün süreyle gökyüzünde kalacak. Bu özel şovun ardından 3 adet dev su perdesi, 118 adet hareketli su pompası, 3 adet gayzer su pompası Haliç’in sularını hareketlendirdi. Bu su gösterilerine 96 adet robot ışık ve 40 adet gökyüzü tarayıcısı kullanıldı. Su ve ışık sistemlerine ek olarak 16 adet lazerle muhteşem bir lazer gösterisi sunuldu.

Dev ekranda Fetih filmi gösterildi

Fetih kutlamalarına özel olarak İspanya’da hazırlanan Romen kandilleri ile senkronize ‘Live Media Pyromusical Şov’ ile farklı bir gösteriye sahne aldı. İstanbul’un Fethi kutlamaları için 3D tekniği ile hazırlanan ve ‘Fetih 1453’ filminin yönetmeni Faruk Aksoy’un yönettiği film toplam Bin 88 metre kareli dev ekranda, 8 adet projeksiyon cihazı kullanılarak gösterildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.