Cervantes Enstitüsü’nden Peru Günleri!

Cervantes Enstitüsü’nün Peru sinemasını ve edebiyatını tanıtmak için düzenlediği Peru Günleri başlıyor

Cervantes Enstitüsü’nün İspanyolca konuşulan ülkelerin sinema ve edebiyatını tanıtmaya yönelik olarak düzenlediği etkinlikler Peru Günleri ile devam ediyor.

Peru Günleri 4 Haziran Pazartesi saat 19.30’da ünlü Perulu yazar Fernando Iwasaki’nin vereceği Fundacion Mapfre’nin desteğiyle gerçekleştiren “Bizans Tarafından Boğulan Peru Edebiyatı” başlıklı konferans ile başlayacak ve 5 Haziran’da başlayıp 17 Haziran’a kadar sürecek olan Pera Müzesi, Peru Büyükelçiliği işbirliği ve Garanti Bankası’nın desteği ile Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen Peru Sinemasının en önemli çağdaş yönetmenlerinden Francisco Lombardi’nin dört filminin yer aldığı “Peru Sineması” programıyla devam edecek. Program açılışı 5 Haziran Salı günü Peru Büyükelçisinin katılımıyla gerçekleştirilecek. 19:00’daki ikramın ardından saat 20:00’de “Yüzbaşı ve Kadınlar Taburu” filmi gösterilecek. Bu özel gösterim herkese açık ve ücretsiz olacak.

Fernando Iwasaki (Lima, 1991), İspanya ve Latin Amerika arasında mekik dokuyarak hayatını sürdüren yeni nesil yazarların en önemlilerinden biri. Düz yazı, deneme, eleştiri yazıları yazan ve aynı zamanda tarihçi olan Iwasaki, “Neguijón” ve “Libro del mal amor “gibi romanlar, “Ajuar funerario” gibi öykü kitapları ve bir çok edebi ve tarihi denemelerin yanı sıra, makaleler de yazdı. Iwasaki, mizah anlayışı, İspanyol edebiyatı ve koloniyel dönem Amerikası tarihiyle ilgili geniş bilgi hazinesi ve flamenkoya duyduğu derin tutku ile öne çıkıyor. Eserleri, aralarında Rusça, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, ve Korece’nin de bulunduğu bir çok dile çevrildi.

Francisco Lombardi 1949’da Peru’da, Tacna’da doğdu. 1968’de Arjantin’de, Santa Fé’deki Instituto Cinematografica’ya devam etti, ancak okul ordu tarafından kapatıldı. 1969’da Peru’ya döndü ve film eğitimini tamamladı, ardından Diario Correo’da film eleştirmeni olarak çalıştı ve Hablemos de Cine dergisi için  yazılar yazdı. 1974 yılında Peru’da yeni bir film yasasının kabul edilmesiyle Lombardi kendi yapım şirketi Inca Films’i kurdu. 1977’ye dek kısa filmler yaptı ve çeşitli ödüller kazandı. 1985’teki “La ciudad y los perros”un ardından “Pantaleon y las visitadoras”, Lombardi’nin ikinci Mario Vargas Llosa uyarlamasıdır. 1985’te, Mario Vargas Llosa’nın “Pantaleon y las visitadoras” adlı romanından uyarladığı “The Time of the Hero” ile Silver Shell En İyi Yönetmen ödülünü aldı. “Without Compassion” adlı filmi 1994 Cannes Film Festivali’nde Certain Regard bölümünde gösterildi.

Program

 Konferans: “Bizans Tarafından Boğulan Peru Edebiyatı”

Fernando Iwasaki

Tarih: 04/06/2012

Yer: Cervantes Enstitüsü

 

Peru Sineması: Francisco Lombardi

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

 

5 – 17 Haziran 2012

5 Salı

20:00    Yüzbaşı ve Kadınlar Taburu

6 Çarşamba

19:00    Kırmızı Mürekkep

8 Cuma

19:00    Kara Kelebek

9 Cumartesi

18:00    Gözün Görmediği

13 Çarşamba

17:00    Kara Kelebek

19:00    Yüzbaşı ve Kadınlar Taburu

15 Cuma

17:00    Gözün Görmediği

19:00    Kırmızı Mürekkep

           

16 Cumartesi

14:00    Yüzbaşı ve Kadınlar Taburu

17:00    Gözün Görmediği

17 Pazar

15:00    Kara Kelebek

17:00    Kırmızı Mürekkep

Gösterim ücreti: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.

Filmler Türkçe altyazılıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yüzbaşı ve Kadınlar Taburu

Yönetmen: Francisco J. Lombardi

Oyuncular: Salvador del Solar, Angie Cepeda, Mónica Sánchez, Pilar Bardem, Gianfranco Brero, Gustavo Bueno, Carlos Kaniowsky, Sergio Galliani, Tatiana Astengo

Peru, İspanya / Peru:  2000, 137’, renkli

İspanyolca, Türkçe altyazıyla

Perulu albay Pantaleon Pantoja çok ciddi ve çalışkan bir subaydır ve üstleri tarafından, uzak orman karakollarında görevli askerlerin cinsel ihtiyaçlarını karşılamak üzere “ziyaretçiler”den oluşan bir özel hizmet kurması için seçilir. Başta bu görevden mutsuz olan Pantoja yine de kayda değer organizasyon yeteneğini kullanır ve kısa bir sürede “birim”ini düzgün bir şekilde çalışır hale getirir. Ne var ki evde işler karışacaktır: karısı onun geç saatlere kadar çalışmasından ve görevini çevreleyen gizlilikten hoşlanmaz; Pantoja da her ne kadar eşine bağlı bir koca olsa da, “astlarından biri” onu baştan çıkarmaya çalışır.

Kırmızı Mürekkep

Yönetmen: Francisco J. Lombardi

Oyuncular : Fele Martínez, Gianfranco Brero, Lucía Jiménez, Giovanni Ciccia

Peru, İspanya / Peru 2000, 105’, renkli

İspanyolca, Türkçe altyazıyla

Perulu üniversite öğrencisi Alfonso yazar olmak istemektedir, ancak bu genç idealistin kafasında, ucuz tabloid haberleri üretmekten fazlası vardır. Editörü, yazdığı her haberin okuru eğlendirmesini bekler; Alfonso buna uyum sağlama sürecinde gazetecilik ilkelerinden vazgeçer ve ışıltılı hikayeler aramaya koyulur – bunun için hikayeleri süslemesi gerekse bile. Alfonso Fuguet’nin romanından uyarlanmış keskin bir dram.

Kara Kelebek

Yönetmen: Francisco J. Lombardi

OyuncularDarío Abad, Gustavo Bueno, Montserrat Carulla, Magdyel Ugaz, José Chacaltana, Laura Del Busto, Yvonne Frayssinet, Lluís Homar, Ricardo Morán

Peru, İspanya 2006, 118’, renkli

İspanyolca, Türkçe altyazıyla

Nişanlısının politik bir cinayete kurban gitmesinin intikamını almak isteyen ve yıkılmış bir öğretmen olan Gabriela, gazeteci Angelina’yla işbirliği yapar. Bu cinayetin emrini veren güçlü bürokrat Montesinos’u öldürmek için bir plan yaparlar. Peru’da, Alberto Fujimori’nin diktatörlüğünün son döneminde geçen bu politik gerilim filmi, ülkenin yolsuzluk ve medya manipülasyonu sorunlarını ortaya seriyor.

Gözün Görmediği

Yönetmen: Francisco J. Lombardi

Oyuncular: Gianfranco Brero, Gustavo Bueno, Patricia Pereyra

Peru, İspanya 2003, 149’, renkli

İspanyolca, Türkçe altyazıyla

Peru’da, 1990’larda yolsuzluk batağına saplanmış hükümet döneminde geçen altı farklı ama parallel hikaye aracılığıyla Lombardi, Peru toplumunun bütün sınıflarına ve kuşaklarına sirayet etmiş ahlaki çöküntüyü anlatıyor.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.