Savaş, Barış ve Toplumsal Cinsiyet

AÇIK RADYO

Geçtiğimiz hafta Hikâyenin Kadın Hali’nde feminist araştırmacı ve yazar Cynthia Cockburn Ayşe Gül Altınay’ın konuğu oldu. Cynthia CockburnSabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen Savaş, Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet başlıklı konferansa katılmak üzere İstanbul’daydı. Cockburn konferansta, “Şiddet, Demokrasi ve Zaman: Çatışmayı Deneyimleyen ve Yeniden Deneyimleyen Kadınlar” başlıklı bir konuşma yaptı. 1996 yılında ilk kez gittiği Kuzey İrlanda, Bosna ve İsrail- Filistin’deki kadın örgütlerine geçtiğimiz aylarda yeniden yaptığı ziyaret ve oradaki kadın aktivistlerle görüşmeleri sonucunda çatışma bölgelerinde kadınların savaşı ve savaş sonrasını nasıl deneyimlediğine, barış sürecine katkılarına ilişkin gözlemlerini aktardı. Cynthia Cockburn konferanstaki sunumunun yanısıra bu ülkelerdeki ziyeretlerinden fotoğraf, video gibi görsel malzemeyi de bir sergi halinde paylaştı.

Ayşe Gül Altınay’la Cynthia Cockburn, hem konferans, hem konferansta yaptığı sunum hem de son kitabı (Antimilitarism: Political and Gender Dynamics of Peace Movements) hakkında sohbet ettiler.

Dinlemek için: http://acikradyo.com/default.aspx?_mv=a&aid=29991&cat=100

12 ülkede kadınların barış çalışmalarına dair fotoğrafları içeren bir albüm: No War Justice Yes : Womens Work For peace in 12 Countries/ Cynthia Cockburn

24 Mayıs 2012 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

http://acikradyo.com/default.aspx?_mv=a&aid=29991&cat=100

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.