Annan “Ateşkes”, Esad “Terör Bitsin” Dedi

BM Suriye Özel Temsilcisi Annan Suriye Devlet Başkanı Esadla görüştü. Annan taraflara ateşkes, Esad muhaliflere desteğin kesilmesi çağrısında bulundu. Batılı birçok ülke Suriyeli diplomatları sınırdışı edeceğini duyurdu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar EsadKofi Annanın altı maddelik barış planının hayata geçebilmesinin “terörizmin sona ermesine bağlı olduğunu” söyledi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliğinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 108 kişinin öldüğü Hula katliamının ardından bir araya geldi.

Annanın sözcüsü Ahmed Fevzinin bildirdiğine göre görüşmede Annan Hula katliamının uluslararası düzeyde yarattığı endişeyi dile getirdi. Barış planının uygulanması gerekliliğini vurgulayan Annan Esaddan cesur adımlar atmasını istedi. Bu adımların atılmaması ve tutukluların bırakılmaması durumunda planın başarıya ulaşmayacağını vurguladı.

Suriye devlet televizyonuna göre, Beşar Esad ise görüşmede planının başarısını “ülkedeki eylemlerin sona erdirilmesine, bu eylemlerin desteklenmesinin ve silah kaçakçılığının bitirilmesine” bağladı.

Esadın vurguladığı noktalardan biri de muhalifleri destekleyen, “barındıran ve silah sağlayan” ülkelerin de Annan Planına uymasının gerekliliğiydi.

15 aydır devam eden çatışmaların ardından Suriyenin artık dönülmez bir noktaya geldiğini söyleyen Annan da hükümet destekli milislere ve savaşan muhalif güçlere çağrıda bulunarak şiddetten uzak durulmasını istedi.

Diplomatik baskı

Suriyedeki görüşmeler sürerken Annanın sözünü ettiği uluslararası tepkiler de diplomatik karşılığını buldu. Birçok Batılı ülke Suriyeli diplomatları sınırdışı etme kararı aldı.

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, Kanada, Avustralya, Hollanda ve İsviçre bu yöndeki kararını duyurdu.

Fransa Suriyenin Dostları toplantısının da temmuz başında Pariste yapılacağını açıkladı. (YY)-BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.