Goyanın Duvar Resimlerinde Çocuklar

“Goya: Zamanının Tanığı” sergisine paralel olarak 2 Haziran’da gerçekleştirilecek “Goya’nın Duvar Resimlerinde Çocuklar” başlıklı konferansta Goya’nın resimlerindeki çocuk figüerleri üzerinden Goya’nın topluma bakışı değerlendirilecek.

“Goya: Zamanının Tanığı” sergisine paralel olarak  İstanbul Cervantes Enstitüsü, Pera Müzesi ve İspanya Ankara Başkonsolosluğu işbirliği ile  “Goyanın Duvar Resimlerinde Çoçuklar” başlığıyla Goya resimlerindeki çocuk figürleri üzerine bir konferans düzenliyor. Zaragoza Üniversitesi öğretim üyesi Arturo Anson tarafından verilecek konferans 2 Haziran saat 14.30’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Goya, resimlerine ve döneminin önemli kişilerinin portlerine ek olarak şehirde ve kırsal alanda çalışan kesimlerin alışkanlıklarını, geleneklerini ve eğlence anlayışlarını tüm doğallığıyla yansıtan resimler de yaptı. Bu resimlerin çoğunda çocuklar öne çıkıyor. Goya bu çocuk sahnelerinde toplumu ve toplumun kayıtsızlığını fakir, okuma yazma bilmeyen çocukların zor hayatını yansıtarak açığa çıkarmaya çalıştı. Goya’nın sosyal kaygıları eğlenceli görünen bu sahnelerin derininde kendini belli ediyor.

Arturo Ansón (Zaragoza, 1954), sanat tarihi alanında doktora yaptı. Zaragoza Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde öğretim üyesi. Araştırmacı olarak çalışmalarında 18. yüzyıl İspanyol resim sanatını inceleyen Ansón İspanyol rokokosu ve Juzá, Bayeu ve özellikle de Francisco de Goya’nın eserleri konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınıyor.

Tarih: 02/06/2012

Saat: 14.30

Yer: Pera Müzesi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.