BM temsilcisi Annan bugün Beşar Esadla görüşüyor

BMnin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan bugün Şamda Cumhurbaşkanı Beşar Esadla görüşecek.

Annanın Suriyedeki çatışmalara son verme girişimleri, Cuma günü Hulede düzenlenen katliamla büyük ölçüde gölgelendi. Kofi Annan, Hule katliamını “köklü etkiler yaratacak dehşet verici bir olay” diye niteledi.

BM özel temsilcisi, Suriye hükümetinin, barış konusunda ciddi olduğunu göstermek için cesur adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Altı maddelik barış planının kapsamlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyleyen Annan, sadece hükümeti değil, elinde silah olan herkesi Suriye’de yaşanan krizi barışçı yollarla çözmeye çağırdı.

Annan’ın Şam ziyareti, BM Güvenlik Konseyi’nin Hule’de ağır silahlar kullanılarak 108 kişinin öldürülmesinin ardından oy birliğiyle Suriye yönetimini kınamasını izliyor. Konsey katliamdan doğrudan Suriye hükümetini sorumlu tutmadı; ölümlerden sorumlu olanların hesap vermesini istedi.

Kofi Annan dün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Suriyedeki BM gözlemci heyetinin başkanı Tümgeneral Robert Moodla görüştü.

BBC Beyrut muhabiri Jim Muir, Annanın Esada daha önce vermiş olduğu sözleri yerine getirmesi için baskı yapmasının beklendiğini bildiriyor.

Jim Muir, Suriye konusundaki gelişmelerin, başlıca müttefiki ve diplomatik anlamda koruyucusu olarak görülen Rusyanın benimseyeceği tavra bağlı olacağını kaydediyor.

BM Güvenlik Konseyinde daha önce iki kez Esad yönetimine karşı eyleme geçilmesini engellemiş olan Rusya, dün, “Hule katliamından iki tarafın da sorumlu olduğunu” açıkladı.

Hule katliamı ardından büyük tepki gösteren İngiltere, Fransa ve ABD ise, Esad yönetimi üzerindeki diplomatik baskının artırılması için girişimleri başlattılar.

Fransa, yeni bir “Suriyenin Dostları” toplantısını düzenliyor. Toplantıya Rusya katılmayacak. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande adına yapılan açıklamada, “Şam yönetiminin ölümcül deliliğinin, bölge güvenliği açısından tehdit oluşturduğu ve Suriye liderlerinin yaptıkları hakkında hesap vermesi gerektiği” vurgulandı. bbc

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.