3. köprüde kazanan İçtaş İnşaat -Astaldi Ortak Girişim Grubu

Marmara otoyolu ve 3.köprü en kısa süreyi veren teklif 10 yıl 2 ay 20 gün ile İçtaş inşaat sanayi ticaret aş-Astaldi ortak girişim grubu oldu.

Gündem / 3üncü köprü 36 ay sonra tamamlanacak

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Binali Yıldırım, İstanbul Boğazına inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren  Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin ihalesinde, yapım süresi dahil en kısa  işletme süresini 10 yıl 2 ay 20 gün ile İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi  Ortak Girişim Grubunun verdiğini bildirdi.

İstanbul Boğazına inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesiminin  ihalesine teklif veren iş ortaklıklarının teklifleri açıklandı.

Bakan Yıldırım, tekliflerin açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, yapım süresi dahil en kısa işletme süresini 10 yıl 2 ay 20 gün ile  İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubunun verdiğini  bildirdi.

Firma temsilcilerinin 24 Mayısta davet edildiğini ve tekliflerin huzurlarında açıldığını anımsatan Yıldırım, tüm detayların incelendiğini ve  Salini-Gülermak Ortak Girişiminin üçüncü köprü tasarımının şartnameye uygun olmadığının tespit edildiğini ifade etti.

Söz konusu tasarımın, köprünün ayaklarının denizin içinde olmasını  öngördüğünü, bunun da şartnameye uygun olmadığını belirten Yıldırım, bu nedenle  söz konusu girişim grubunun elendiğini söyledi.

Projenin maliyetinin yaklaşık 4,5 milyar lirayı bulacağını ve 36 ayda  tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Yıldırım, köprünün 2015 yılı sonunda
İstanbullulara hizmet vermeye başlamasını hedeflediklerini kaydetti.

Yıldırım, Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubunun da 14 yıl 9 ay 19 gün işletim süresi verdiğini  ifade etti.

İHLE SÜRECİ
Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, ilk olarak 8 Mart 2011 tarihinde ilan edilmiş ve Yap-İşlet-Devret Modeli ile 23 Ağustos 2011 tarihinde ihalesinin yapılacağı açıklanmıştı. İstanbul Boğazına 3. köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Proje ihalesi için şartname satın alan firmaların erteleme talebinde bulunmaları üzerine ihale tarihi 10 Ocak 2012ye ertelenmişti.

Karayolları Genel Müdürlüğü, proje ile ilgili, yatırımcının üstleneceği kamulaştırma bedelinde önemli bir değişiklik yapmış, proje kapsamında gündeme gelecek kamulaştırma işlemlerinde yatırımcı yükümlülüğü, 950 milyon liradan önce 700 milyon liraya, ardından 400 milyon liraya çekilmişti.

İhale Komisyonu ihalenin yapılacağı 10 Ocak 2012 tarihinde, teklif gelmediği için ihalenin iptal edildiğini duyurmuştu.

İstanbul Boğazına yapılacak 3. köprü üzerinden Adapazarını Tekirdağa bağlayacak 414 kilometre uzunluğunda ve 5 milyar dolarlık Kuzey Marmara Otoyol Projesi, 421 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu Projesinden sonra Türkiyenin en büyük ikinci Yap-İşlet-Devret projesi konumunda bulunuyor. THE LİRA

http://www.thelira.com/haber/87882/3uncu-kopruyu–ic-ictas-astaldi-yapacak

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.