Yeşil Harekette Yeşil Dayanışma Ağına doğru ilk adım atıldı

“Aliağadan HESlere… Türkiyede Yeşiller-Yeşil politika-nereye-nerelere?” Forumunda Yeşil Dayanışma Ağı için ilk adım atıldı.

“Aliağadan HESlere…  Türkiyede Yeşiller-Yeşil politika-nereye-nerelere?”  Forumu yapıldı. 26 Mayıs Cumartesi günü, İstanbulda yapılan Foruma ilk yeşiller partisi üyeleri, radikal yeşiller, İstanbul yeşilleri,  nükleer ve HES karşıtları ve bir grup yeşiller partisi üyeleri katıldı.

Yeşillerin yalnızca Yeşiller Partisinden oluştuğu gibi bir kanı olduğuna dikkat çekilen forumda “Yeşiller partisi dışında da önemli bir ekoloji -çevre mücadelesi olduğuna dikkat çekilerek “Kendi hareketiyle bütünleşme çabası olmadıkça Yeşil Partilerin başarılı olamadığını yaşam bize göstermiştir.” denildi.  Yeşiller Partisi ile EDPnin birleşmesine ilişkin değerlendirme yapılan forumda bu birleşmenin  düşünüldüğü gibi bir güçlenme yaratmayacağı savunularak “kendilerini benzer görenlerin bir araya gelmesi bizim de isteğimizdir. Girdikleri yolda onlara da başarılar dileriz”  denildi.

Derya Özgüzel, Ender Eren, Enver Avcı, Ertuğrul Akçaoğlu, Kadir Dadan, Muhsin Kemal Şimşek, Mustafa Cevdet Arslan, Neriman Gül Eren, Nurhan Tabak ve Onur Güngör tarafından 20 Mayısta forum çağrısı yapılmış ve ” .. hala kendini yeşil politikanın bir parçası olarak görenler ve ekoloji hareketinin geleceğine ait sözü olanlarla,  yapılacak forumda buluşuyoruz.” denilmişti.

Yeşil Hareketin yalnızca parti çalışmasından ibaret olmadığını dile getiren konuşmacılar, Yeşil Hareketin özerk yapısının korunması gerekliliğine vurgu yaptılar.  Nükleer, HES, Termik karşıtı mücadelelerin başarı kazanabilmesi için yürütülen çalışmaların şimdi daha güçlendiği günümüzde bu hatta mücadeleyi yükselten politikalar üretenlerin yeni bir dayanışma ağı örmeleri gerektiğini ele aldılar.

Bu yeşil dayanışma ağının yerel örgütlenmelere ağırlık vermesi ve ilçe meclislerini temel almasının başlangıç için önemli olduğunu dile getiren konuşmacılar mahalle çalışmalarının evden eve çalışmanın yeşil hareket için asıl çalışma biçimi olduğuna da işaret edildi. Her evde en az bir yeşil insanın bulunduğu bu insanların doğrudan ulaşacağı bir dayanışma ağının Türkiyenin gerçek alternatifini oluşturmada öneminin anlaşılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Sol hareketlerden katılanlar ise yeşillerle sol arası ilişkiler açısından da yenilenmeden bahseden solun artık sol olabilmesi için mutlaka yeşil olması gerektiği zaten yeşil hareketin her alanında solun mücadeleye canla başla katıldığına işaret edildi.

Forum bütün mücadelelerin birlikteliğinin önemi vurgulanarak Yeşil Hareketin özerk yapısının korunması ve yeşil bir dayanışma ağının oluşturulması konusunda mutabakatla sona erdi. Bu forumun ikincisinin yapılmasına ve örgütlenme ağırlıklı olarak toplanmasına karar verildi.http://www.emekdunyasi.net/ed/toplum-yasam/18291-yesil-harekette-yesil-dayanisma-agina-dogru-ilk-adim-atildi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.