Gulf News Gazetesi: Batıyı henüz silmeyin

Hazırlayan Zeynep TAN

BATIYI HENÜZ SİLMEYİN

 21 Mayıs 2012  – Birleşik Arap Emirlikleri – Bruce Jones

İngilizcesi için tıkla…

    Yaşanan ekonomik krizin ardından küresel sahnede yeni güçlerin yükselmesi, eski savaş atlarının artık güçlerinin tükendiği anlamına gelmiyor

    Batı düşüşte değil, en azından tamamı değil. Bunun yerine mali kriz, iki farklı hızda Batı yarattı. Diğerleri eski alışkanlıklarında sıkışıp kalırken Almanya, Güney Kore, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan dört ülke, uluslararası nüfuzunu artırıyor.

    Uzun zamandır ABD müttefiki ve NATO üyesi olan Türkiye, yükselen Batı’nın dördüncü üyesi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi bölgesel bir güç hâline dönüştürdü. Ülkenin ekonomisi üç kat arttı ve büyüme oranı Çin’i yakaladı. Yıllarca Müslüman kimliğinden çekindikten sonra Türkiye, Arap dünyasındaki İslamcı demokratlar için mükemmel olmasa da bir model olarak ortaya çıkıyor.

    Ancak bu dört ülke nüfuzunu artırmış olsa bile Batı, henüz mali krizden çıkamayan başka dört ülke yüzünden topallıyor: İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya.

    Bu dört ülkenin hepsinin büyüme oranı, yükselen güçlerden daha düşük. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine bu ülkeler, ekonomik zayıflıklarını başka alanlardaki gelişmelerle telafi etmiyorlar.

    Batı henüz silinmemeli. Gelişmiş dünyadaki yükselen güçler her zaman aynı fikirde olmayacaklar. Bunu gerçekleştirdiklerinde ise onlara karşı koymak çok zor olacaktır. Ne yazık ki G8 zirvesi bu ülkelerin güçlerinden yeterince yararlanmıyor: Türkiye ve Güney Kore’nin liderleri burada değiller.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.