Kumaş Bez Kullanmanın Püf Noktaları

Geçen haftaki kumaş bez yazısından sonra “İyi güzel diyosun da nereden bulucaz? Sadede gel!” serzenişleri geldi. Hangi kumaştan dikilir, sızdırmaz kat nereden bulunur, kirli bez nerede saklanır? Hepsi bu yazıda!

Kumaş Bez Dikmek:

Bildiğiniz, dikdörtgen bez

Piyasada kullanıma hazır kumaş bezler de var. Ancak bunlar “yeni nesil”, kullanımı kullan-az beze çok benzeyen kumaş bezler ve zamanla kenar lastikleri eskiyince sızdırmaya başlıyorlar. Benim en sevdiğim, son derece dayanıklı olan tür, annelerimizin (kimilerimizin anneannelerinin, yaşım ortaya çıktı iyi mi!) kullandığı dikdörtgen, yumuşak, boyanmamış, pamuklu ve emiciliği yüksek bez. Orta kısmının daha emici olması için iki kat olması dışında bildiğimiz yer bezinden bir farkı yok!  Organik kumaş bulabilirseniz daha da iyi.

Emiciliğini artırmak için bezi diktikten (veya diktirdikten) sonra en az iki defa yıkayın.

İlk bezlerin ebadı 30 cm x 40 cm olabilir. Yeni doğanlar için biraz büyük gelebilir ama sorun değil, biraz katlamak yeterli.

Bebekler doğdukları hafta  mekonyum kakası yaparlar. Bu kaka zift gibi olduğundan ilk bir hafta kumaş bez yerine kullan-at bez kullanmakta fayda var, yoksa leke yapabiliyor.

Hem ekolocik, hem süper şirin

Sızdırmaz Külot:

Başka yerlerde de bulabilirsiniz, ben www.bebeshop.com.tr ‘de Kushies marka olanları gördüm, “bebek bezi  örtüsü/külodu” olarak geçiyor. Bu hafta fiyatı 7.75’e inmişti.

Deterjan:

Lütfen piyasada “bebek deterjanı” olarak ürünlerin içeriğine dikkat edin! Ben şahsen Maya’yı buram buram “bebek parfümü” kokan kıyafetlere sokmaktansa, kir pas içinde dolaşmasını tercih ederim! Ekolojik deterjan olarak dilerseniz küllü su kullanabilir (Buğday Derneği’nin küllü su kampanyası yakında!) ya da ekolojik içerikli, parfümsüz deterjanları tercih edebilirsiniz. Deterjan konusunda en güvenilir etiketlerden biri “Eco-garantie” sertifikasındır.

Yıkama:

Kumaş bebek bezi kullanıp her gün bezleri ayrı olarak yüksek ısıda yıkamak, sonra kurutma makinesinde kurutmanın ekolojik ayak izi kullan-at beze yakın, belki daha da fazla. Velhasıl kelam, kumaş bezleri 2-3 gün bekletip, sonra da başka giysilerle birlikte yıkamak en ekolojik çözüm. Ön yıkamada sadece kirli bezleri yıkayıp, daha sonra diğer çamaşırları ekleyebilirsiniz.

Kurutma:

Bezler zaman zaman lekelenebiliyor. Leke, kir değildir! Yine de, bezleri güneşe asarsanız güneşin inanılmaz bir leke sökücü olduğunu göreceksiniz. Dikdörtgen bezlerin en büyük avantajı, tek kat ve kıvrımsız olduklarından kolayca kurumalarıdır. Kışın kapalı alanda asıp sonra kaloriferin üzerine koyarak kolayca kurutabilirsiniz. Lüften kumaş bez kullanmak için kurutma makinesi satın almayın!

Biriktirme:

Kış boyunca kirli bezleri Korbell çöp kutusunda biriktirdim. Koku sırdırmayan bir kapağı ve çektikçe uzayan naylon torba sistemi var. Yani, ne kadar gerekiyorsa o kadar naylon torba kullanıyorsunuz.

Tüketimi sevmem ama bu pratik bişi

Kirli bezleri bir kovada da biriktirmek mümkün. Bana acaip geldi, Korbell’i de bulunca hiç girişmedim.

Umarım faydalı olmuştur bu yazdıklarım. Ben şahsen yazarken acaip keyif aldım. Bu ekolocik hayat beni çok mutlu ediyor garip bir şekilde. Kumaş bezlere, komposta, yağmur sonrası bir gecede boy atan domates fidelerime baktıkça mutluluktan parandeler atasım geliyor…

Parandeler atmak üzere huzurlarınızdan ayrılıyorum.

Sevgiyle, doğayla kalın…

Not: Bu sayfadaki hiçbir ürün reklam değildir, ekolojik anne tarafından denenmiş, sevilmiş ve paylaşılmıştır.

Gizem Altın Nance

Parandeci anne, Buğday Derneği İletişim Direktörü

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir