Dağ Medya Spor Yazarı Oğuz AKDENİZ yazdı: “Kimler Geldi Kimler Geçti…”

KADIKÖY

Oğuz AKDENİZ

Her şey  Ankara semalarına bir uçağın inmesi ile başladı. Gençlerbirliği ‘nin geleceği gören başkanı İlhan Cavcav ‘ın girişimleri ile Ankara kulübü Zaire ‘ li  Andre  Kona ve Güney Afrika John Leishiba Mousheu ile anlaşmıştı . Bu 2 Afrikalı Türkiye ligine gelen ilk siyahi oyunculardı.

Elbette fizik olarak bizimkilere benzemiyorlardı. Uzun bacakları, bitmek tükenmek bilmeyen koşu performansları, gol sonrası ilginç sevinçleri ve takım arkadaşları ile kurdukları ilginç diyaloglar belki de Türkye de bir dönemin başlangıcını oluşturuyordu.

Andre Kona gol yollarında ki becerisi, pozisyona girmedeki ustalığı ile bir anda ligin en golcü oyuncuları arasına girdi. Mousheu  ise hem milli takımında hem de ligimizde sergilediği usta işi futbol ve asistleri ile bir anda gündeme oturacaktı.

Elbette bu geçen süre zarfında hem altyapı da Afrikalı futbolcuları getirip a takıma çıkarma heveslisi girişimler hem de Afrika dan futbolcu arayışları devam etti.  Beşiktaş altyapısında oynayan Mohammed Stephan, Galatasaray altyapısında oynayan Rush ve Salifu gibi oyuncular devamını getiremedi.

Ama bu dönemde yolu Florya dan geçen Stephan Appiah gibi bir futbolcuyu da elimizden kaçırdık. Keza Galatasaray okulundan mezun olduktan sonra Gana ulusal takımının kalesini adeta ipotek altına alan Richard Kingston ‘ u elimizden kaçırdığımız gibi..

 Türk futbolunda zaman zaman böyle gözden kaçırmalar mevcut.  Keza   Sakaryaspor ‘un Moussa  Sow ya da Samsuspor ‘un Finlandiya lı Hyppia yı kaçırması da buna benzetilebilir.

Hatırlayanlarınız olacaktır. Ligimiz de geçekleşen bu süreç zarfında Nijerya  Amokachi , Uche ve Okocha ile ön plana çıkarken Gana buna Samuel Johnson ve Yaw  Preko ile cevap veriyordu.

Aslına bakarsanız gelen oyuncuları çoğu belirli bir kalitenin üzerindeydi. Hatta buna Gaziantep forması giydiği dönemler de Tv’ lere çıkma konusunda bir hayli başarılı olan Steve Compela yı bile ekleyebiliriz. Ancak yine de zaman zaman ligimize uyum sorunları yaşayan ve oynamaktan çok oturmayı tercih   eden yabancıları da gözlemledik.

İşte böyle bir dönemde Dünya futbolunda Ajax ‘ ın öngörüsü ile başlayan ve sonrasında tüm takımlara sıçrayan bu ekol ligimiz de de fazlası ile sürmekte…

 Şimdi gelelim kulüplerimizde oynayan bu futbolculara birlikte yakından bakalım.

İlk olarak Fenerbahçe ‘nin Kamerunlu yıldızı Henri Bienvenu dediğimiz de ,Mammadou Niang gibi büyük bir golcünün boşluğunu doldurmak üzere gelen ve çoğu zaman da eleştirilen genç bir çocuk görürüz .Bienvenu  topla oyunda çokça hareketli ,adam geçme konusunda  gitgide ustalaşan bir oyun stiline sahip. Orta sahadan ceza sahasına atılan toplar onun çoğu zaman ekmeğini oluşturmakta. Henüz 23 yaşında olması ve gelişime açık oyun anlayışı onu farklı kılmakta

Bilenler bilir, Fenerbahçe forvetinde oynayan bir oyuncudan süreki gol atması beklenir. Bienvenue ilk sezonunda tam olarak randıman veremese de ligin vasatın üzerinde oyun oynayan ve çaba sarfeden oyuncuları arasında yerini aldı.

Elbette her şey bir alışma devresi içerisinde kendi değerini belli eder. Kamerunlu oyuncunun henüz bu uyum sorununu atlattığını söylemek güç . Ancak  Mammadou Niang ‘ın ilk kariyer zamanlarına yada Emenike ‘nin  Karabükspor ‘ a ilk geldiği günlerde ki oyun yapısına bakarsak onu birazcık ta olsa anlayabiliriz.

Young Boys takımında gösterdiği başarı mutlaka bir gün kendisini yeniden gösterecek.Bu konuda biraz sabırlı davranmak lazım..

Joseph Yobo. Nijerya denince belki de Uche  Okechukwu  dan sonra defansın adeta demirbaşı olmuş ender oyunculardan. Güçlü olmasının yanı sıra hem süratli hem de çabuk.

Fenerbahçe ‘nin  defans bloğunda en yakın arkadaşı Lugano ‘yu bile kaybetten sonra bir çekingenlik göstermedi. Kendine güveni tam ve kontrollü futbol konusunda mevkidaşlarına anlatacak çok şeyi var.

Fenerbahçe onun bonservisini almakla ne kadar akılcı bir transfer hamlesi yaptı. Onun Fenerbahçe ye gelmeden önce daha üst düzey ekiplerde futbol hayatını sürdürmesine  gerçekleşmesini belki de yaşadığı şanssız sakatlıklar önledi.

Ancak Taribo West tarzı hücuma da çıkan oyun yapısı ve sağlam mücadele gücü ile Fenerbahçe defansın da Kaleci Volkan ‘ın en büyük sigortası dersek yanılmış olmayız.

Bu ismi Samsunspor formasını giydiği için tanıyor olabilirsiniz. Ancak yetenekli ve bir o kadar da takım oyununa yatkın bir isim Ekigho   Ehiosun.  Nijerya Milli takım kadrosunda bulunan bu 21 yaşında ki genç ilerleyen haftalar da lig de kendisini daha fazla tanıtacaktır. Ekigho ‘nun en büyük özelliği takım içi yardımlaşma ve hücum presi anı anına kaytarmadan uygulaması.  Gençliği   ise onun potansiyelini farketmesinde en büyük silahı olacak.

Nijerya liginde gol krallığı ünvanı da bulunan bu genç oyuncu teknik direktör Petkoviç ‘in sürekli hücum düşünen sisteminde sürpriz golcü olarak daha çok karşımıza çıkacak..

Nijeryalılar  dan başlamışken devam etmekte Fayda var… Ozokwo Nduka ismini bank asya hatırlayan çok fazla sayıda futbol sever olacaktır. N’duka  mersin idman yurdu forvet hattında Nobre ve Moritz gibi güney Amerikalı futbolcuların forvet hattında ki en büyük destekçisi. Hızlı,kanatlara oyunu taşıma noktasında sorumluluk alabilecek kadar futbol bilgisine ve çalım yeteneğine güveniyor.

Nijerya u-20 milli takımı ile bir çok kez oynadı. Bienvenue ile aynı yaşta. Ancak bu futbolcunun Bienvenue ye göre en büyük artısı orta saha verdiği destek ile ön plana çıkmakta. Üstelik sürekli olarak sahanın dört bir yanına da yetişmeye çalışan bir tarafı var .Onu Mersin kalesi önünde defanstan top çıkarırken bile görebilirsiniz .Lütfen şaşırmayalım..

Ali Zitouni… Antalyaspor lu değil artık Antalyalı oldu bile diyebiliriz. Eminim çok ta sevmiştir. Tunuslu futbolcu değişik bir oyun tarzına sahip. Zaman zaman sürpriz golcü, zaman zaman orta sahanın sağında hatta zaman zaman defans bloğunun göbeğinde bile oynayabiliyor. Kısacası nereye koyarsanız o orada.

Bir dönem ligimizde Zoubeyr Baya ile başlayıp Bouzazi, Badra gibi isimler ile devam eden ligimiz de Tunus ekolünün en önemli temsilcisi. Tunus milli takımında başarılar ile dolu bir kariyere sahip. Aslına bakarsanız rahatlıkla alman yada Fransız liglerinde üst sıralarda ki takımlarda bile oynayabilecek bir yeteneğe sahip…Onu en iyi anlatan sözcük ise görev ve istikrar…

 Harve Tum  ;  Ligimizin ihtiyar delikanlısı… Kamerun futbolunda  Omam Bıyık, Roger milla gibi futbolcular dan sonra kendisini gol ile özdeşleştirmiş çok fazla isme rastlayamıyoruz. Türkiye ligi kariyeri zor zamanlarda attığı kritik goller ve takımı için verdiği güçlü mücadeleler ile dolu.

Eğer gole ihtiyacınız varsa ve bütçeniz kısıtlı ise ondan daha iyi bir seçim yapamazsınız. Ligimiz de her zaman 10 gol ve üzerinde atma başarısını gösterdi. Üstelik bunu büyük takımlardan birinde oynarken yapmadı.

Kamerun  Milli takımında fazla oynayamaması onun değil sıkça değişen Kamerun ulusal takımı antrenörlerinin sorumluluğunda. Şu ana kadar Gençlerbirliği forması ile  yine 10 gol barajı civarında..

 Elbette Ermin Zec ile uyumu da görülmeye değer. Keşke biraz daha yaşı genç olsaydı demeden geçemiyor insan…

 Harve   tum gibi bir diğer enteresan isim de Pierre Webo

Bu senenin flash   isimlerinden.  Hırslı mücadeleci güçlü ve kurnaz . Adeta topla cezası içerisine girdiğinde bildiği tüm Afrika usulü dansları yapabilecek kadar da çevik. İspanya kariyeri istikrar ve başarının adeta tablosunu çizmiş gibi görüntü sunmakta…

 Hiçbir zaman üst düzey takımlarda oynayamasa da orta sıralarda ki takımlar için muhteşem bir seçim. Yaşı itibarı ile fazla hızlı olduğunu söylemek zor. Ancak top ile rakip arasına öylesine vücudunu yerleştirebiliyor ki bu onun ceza sahasına girmezden önce ki en büyük avantajı olabiliyor.

 Bu oyuncuyu Türkiye ligine getiren idarecileri de tebrik etmek lazım. Çünkü zaten Webo her zaman bilinen bir oyuncu olmakla birlikte kendi milli takımının en önemli gol silahlarından biriydi. Bu gün için Fenerbahçe de Bienvenu ile birlikte oynasa emin olun ki Fenerbahçe gol açısından sıfır sorunla ligi tamamlardı.

Emmanuel   Eboue :    İlaç gibi futbolcu. Nereye koyarsanız orada sırıtmadan oynamaya çalışır. Bu sene sürpriz golleri, değişik asistleri ve göze batmayan ama faydalı oyun yapısı ile göze batmakta. Fildişili oyuncu vatandaşı Abdel kader Keita  dan sonra taraftarların gönlünde adeta taht kurdu.

Bu sene başında Tottenham ve Roma gibi kulüplerden gelen teklifleri reddererek Galatasaray ‘ a gelmesi de onun bir diğer özelliği… Belçika kariyeri ve Arsenal de geçirdiği yıllar başarılar ile dolu.28 yaşına kadar çok fazla takım değiştirmemesi onun yapısına ne kadar da uygun.

Orta sahada saat gibi işleyen bir futbol dinamiği’nin  en önemli parçalarından. Antrenör Terim ‘in orta saha da en güvendiği futbolculardan biri olması hem savunma hattına hem de hücum ‘a verdiği faydalar onu tek bir cümle ile bile anlatabilir. Her takımın bir Eboue ‘ si mutlaka olmalı…

Evet şimdiye kadar ligimizde faal olarak oynayan bazı Afrikalı futbolcuları anlatmaya çalıştık. Anlaşılan o ki bu futbolcuların zaman zaman milli takım kamplarından geç dönmeleri ya da çeşitli uyum sorunları olsa da mücadele güçleri, taktik anlayışları ve oyun disiplinleri başarılı.

Önümüz de ki sene de Türkiye ligine yeni yüzler gelecek… Futbolumuza bu renk katan isimleri sıkça görmek istediğimizi söylemek   gerek.

Şu an itibarı ile Lig kulüplerinin yaptığı 64 yabancı oyuncu transferi sonucunda Süper Ligde futbol oynayan        yabancı oyuncu sayısı 174 rakamını buluyor. Yabancı oyuncu sayısının toplam oyuncu sayısına oranı ise %34.5     seviyesini  göstermekte

Süper Ligde yerli ve yabancı oyuncu sayıları

Toplam Yabancı oyuncu Yerli  Yabancı oyuncu Yerli oyuncu

Kulüp adı oyuncu sayısı sayısı oyuncu sayısı yaş ortalaması yaş ortalaması

Fenerbahçe  27 11 19 27.1 24.5

Beşiktaş 29 16 13 24.2 25.0

Galatasaray 24 9 16 28.8 27.3

Trabzonspor 30 15 18 27.1 25.0

Bursaspor 31 12 20 26.4 23.0

Gaziantepspor 26 9 17 25.1 22.8

Eskişehirspor 23 8 15 29.3 25.6

Kayserispor 27 9 18 25.8 21.7

Orduspor 29 10 19 23.9 26.0

İ.B. Belediyespor 27 7 20 27.2 25.4

M.P. Antalyaspor 25 6 20 28.2 27.4

Sivasspor 31 11 20 25.0 24.5

Manisaspor 24 7 17 27.5 23.9

K.Karabükspor 34 9 25 29.2 25.2

Gençlerbirliği  27 9 18 21.6 25.7

Samsunspor 31 10 22 26.1 23.4

MKE Ankaragücü 28 6 22 22.0 25.2

Mersin İdman Yurdu 28 10 18 26 26.2

Toplam 501 174 337 26.5 24.8

Süper Ligde en değerli oyuncular

Oyuncu Kulüp Yaş Bonservis değeri

1 Felipe Melo Galatasaray 28 38.500,00 TL

2 Ricardo Quaresma Beşiktaş 27 35.000,00 TL

3 Fernando Muslera Galatasaray 25 28.000,00 TL

4 Joseph Yobo Fenerbahçe 31 22.000,00 TL

5 Simao  Beşiktaş 31 21.000,00 TL

6 Albert Riera Galatasaray 29 21.000,00 TL

7 Didier Zokora Trabzonspor 30 20.000,00 TL

8 Manuel Fernandes Beşiktaş 25 19.500,00 TL

9 Hugo Almeida Beşiktaş 27 19.500,00 TL

10 Milan Baros Galatasaray 29 19.500,00 TL

11 Alex  Fenerbahçe. 33 19.500,00 TL

12 Gustavo Colman Trabzonspor 26 17.500,00 TL

13 Issiar Dia Fenerbahçe 24 16.000,00 TL

OĞUZ AKDENİZ

https://twitter.com/#!/oguzakdeniz

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. Erol Dağ
  Erol DAĞ

  Sevgili Oğuz,

  Futbolla alakam olmamasına rağmen yazını büyük bir dikkatle ve istekle okudum. Yahu bu ülkede 10 kişiden 11’i futbolla ilgileniyor. Bir tuhaflık var bizde. İstatistiki olarak bizim de futbolla ilgilenmemiz gerekiyor. Eline sağlık.Futbolun mizahi yönünü de ya da güzel hikayelerini de okumak isteriz senden.

  Selamlar

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.