Woody Allen: “ Mastürbasyonu küçümsemeyin, mastürbasyon çok sevdiğiniz biriyle seks yapmaktır.”

Mastürbasyon; cinsel organların veya vücutta diğer erojen bölgelerin, genelde boşalma oluncaya kadar, ellerin yardımı ile uyarılması anlamına gelir.

 

Kişinin çeşitli görsel materyaller, düşünsel fanteziler ve kendi kendine dokunma gibi fiziksel yöntemler kullanarak kendini tatmin etmesi ve cinsel doyum sağlamasıdır. Kişinin rahatlamasına ve kimseye zarar vermeden cinselliği yaşamasına yardımcı olduğu içinde doğaldır ve düzenli cinsel partneri olmayan kişiler için en kolay tatmin yöntemidir. Aşırıya kaçılmadığı ve normal bir cinsel ilişkiye tercih edilmediği sürece zararlı bir şey değildir, kişisel bir seçimdirWoody Allen’ın dediği gibi; “mastürbasyonu küçümsemeyin,mastürbasyon çok sevdiğiniz biriyle seks yapmaktır.”

İhtiyaç duyduklarında kadınlar da mastürbasyon yapabilirler ve bu çok doğal bir eylemdir. Mastürbasyon yoluyla kişi rahatlar, gevşer, kendi bedenini tanır, nerelerine dokunulmasından zevk aldığını keşfeder ve bir partneri yoksa cinsel dürtülerini en uygun şekilde tatmin etmiş olur. Cinselliği keşfetmek, bedeninizi tanımak ve orgazm olmayı öğrenmek için ihtiyaç duyuldukça mastürbasyon yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Ancak yapıp yapmama kişinin seçimi olmalıdır.

Sağlıklı ve genç insanlar için, her gün mastürbasyon yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Cinsel istek varsa istenilen sıklıkta mastürbasyon yapılabilir. Çünkü insan doğumdan itibaren cinsel dürtüler taşır ve bu dürtüler, özellikle ergenlik döneminde yoğunlaşır. Kişiler mastürbasyon yoluyla cinsel dürtülerini tatmin ederler, bu da oldukça sağlıklı bir yoldur. Kişisel bir cinsel eğitim aracı olan mastürbasyon; düzenli bir cinsel hayatı olmayan insanlara cinsel rahatlık verir, güvence ve özsaygı kazandırır. Ancak cinsel dürtüler mastürbasyon yaparak tatmin edilemeyecek kadar yoğunsa, kişi karşı cinsle cinsel bir paylaşımı arzu ediyor demektir. Bu paylaşımın sadece cinsel düzeyde değil, öncelikle sevgi ve duyguların paylaşımı şeklinde olması idealdir. Cinsellik bu paylaşımın ardından doğal olarak gelecektir. Bu nedenle kişinin karşısına cinselliği yaşayabileceği bir kişi çıkana kadar cinsel dürtülerinin yarattığı enerjiyi başka alanlara yönlendirmesinde (spor, çalışma hayatı, vb.) fayda vardır.

Erkek mastürbasyonu

Halk arasında otuz bir çekme denilen mastürbasyon normal ve doğal bir eylemdir. Penisin genelde boşalma oluncaya kadar, ellerin yardımı ile uyarılması anlamına gelen mastürbasyon yasak, pis veya ayıp değildir. Eski dönemlerde mastürbasyon yapmanın imajı çok farklıydı ve zararlı olduğu sürekli vurgulanırdı. Zaman içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda mastürbasyonun, aşırıya kaçılmadığı sürece zararlı olmadığı tespit edilmiştir. Ayıp değil bir gereklilik olan mastürbasyonun hiç bir bedensel kötü tesiri yoktur, aksine rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Halk arasında sıkça söylenen “mastürbasyon sivilce yapar”, “mastürbasyon gözlerinizi kör eder”, “mastürbasyon yapanın ileride çocuğu olmaz”, “çok mastürbasyon yaparsan spermin biter”, “sıvı sabunla mastürbasyon yapmak spermleri öldürür” gibi söylentiler ve bilgiler tamamen uydurmadır, cinsel mittir.

Mastürbasyon kendini ve cinselliğini keşfetme sürecinde olan bir erkek için en kolay tatmin yöntemidir. Ancak mastürbasyon iki tarafı keskin bıçak gibidir. Önemli olan yakalanma korkusuyla ve suçluluk duygularıyla yapmamaktır. Çünkü dinsel unsurların neden olduğu suçluluk duygularıyla, her an yakalanacağını düşünen bir erkek kendini erken boşalmaya bilmeden programlayabilir.

Erkeklerin uyarıldıktan ve yoğun mastürbasyon yaptıktan sonra boşalmamaları kasıklarında ağrıya yol açabilir. Bu da doğal ve normal bir durumdur. Çünkü cinsel uyarılma ile epididim keseciği şişer ve boşalmak ister. Epididim, testisler üzerinde yer alan ve testislerde yapılan spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynayan yapıdır.

Ergenlerde penisi tahriş edecek sıklıkta ve sürekli bir şekilde mastürbasyon yapmanın ardında; kendini var etme sıkıntıları, yalnızlık, bağımlılık, koşullanma, arkadaşları tarafından dışlanma, ebeveyn baskısı gibi psikolojik sorunlar yatabilir. Mastürbasyon sonrası terleme, vücudun direncinin kırılması hissi ve boyun uzamamasını buna bağlama düşünceleri, yaşanan psikolojik sıkıntıların dışa vurulmasıdır. Ergenler evlerinde aileleriyle sağlıklı bir iletişim kuramıyorsa, kendi kimliklerine saygı duyulmuyorsa, sosyal anlamda kendilerini geliştirememişlerse, yalnızlarsa ve enerjilerini boşaltacak aktiviteler yapamıyorlarsa sık mastürbasyona yönelebilirler.

Kadın mastürbasyonu

Kadınlar özellikle klitorislerinin direkt veya çamaşırların üstünden elle sürtünme yoluyla uyarılmasına karşı aşırı derecede duyarlıdırlar. Mastürbasyon sırasında vajinada, kasıklarda veya bacaklarda kasılmalar veya titremeler olması boşalmanın ön belirtileri olabilir, bu bir sorun değildir.

Vajinaya bir şey sokmadan yapılan mastürbasyon kızlık zarına zarar vermez. Mastürbasyon konusunda söylenen “kısırlık yapar”, “kızlık zarına zarar verir” gibi birçok gerçek dışı cinsel mit vardır.

Kaynak: http://www.drcemkece.com/blog/yazi/masturbasyon

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.