Küçük Prensin yayımlanmamış sayfaları bulundu

Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens/ Le Petit Prince adlı klasik metninden daha önce hiç yayımlanmamış sayfalar ortaya çıktı. Uzmanlar açık artırma ile satışa sunulacak yeni sayfaların, hikayenin seyrini açıklığa kavuşturduğunu dile getiriyor.

Küçük Prens’in yayımlanmamış sayfaları, Antoine de Saint-Exupéry’nin elyazmalarını içeren özel bir koleksiyonun Fransız müzayede evi Artcurial tarafından edinilmesiyle ortaya çıktı. Koleksiyonu gözden geçiren yetkililer, iki sayfanın daha önce hiç yayımlanmadığını ve sayfalardan birinin öyküye politik bir boyut kazandıran özgünlükte olduğunu görünce gözlerine inanamadılar.

Müzayede evinin kitap bölümünden sorumlu olan Benoît Puttemans, “Antoine’ın yazısı çok kötü. Ama çözmeyi başardığımızda, iki sayfanın Küçük Prens’in daha önce hiç yayımlanmış parçaları olduğunu gördük ve resmen nutkumuz tutuldu” dedi. Bütün dünyada milyonlarca kopya satan Küçük Prens’in yazarı Saint-Exupéry kitabın yayımlanmasından bir yıl sonra hayatını kaybetmişti.

Yeni bulunan iki sayfadan ilki, kahramanımızın ziyaret ettiği yedinci gezegen olan Dünya’ya varışının anlatıldığı bölümün ilk taslaklarından biri. Puttemans, “Aslına bakılırsa Saint-Exupéry bu ilk taslakta çok daha kesin verilerle hikayeyi anlatıyor. Mesela Long Island’dan bahsediyor. Nihai metinde ise bütün bu ayrıntıların üstünü çizerek öyküyü daha evrensel hale getirmenin yollarını aramış. Asıl ilginç olan bu sayfalar sayesinde yazarken aklından geçenlerin neler olduğunu öğrenebiliyoruz” dedi.

Diğer sayfada ise Saint-Exupéry hikayeye yeni bir karakter ekliyor. Bulmaca meraklısı bu adamKüçük Prens’in dünyaya ayak bastığında karşılaştığı ilk insan olma özelliğini de taşıyor. Saint-Exupéry taslakta “Küçük Prens, dolaşırken ‘Nerede bütün bu insanlar?’ diye düşündü. İlk insanla da yolda karşılaştı. ‘Ha’ dedi kendi kendine, bu gezegendeki yaşam hakkında neler düşünüyorlar, öğreneceğim. Bu adam belki de insan ruhunun elçisi bile olabilir” yazıyor. Karşılaştığı adam, Küçük Prens’e çok yoğun olduğunu ve onunla konuşacak zamanı olmadığını söyleyince Küçük Prens de “Tabii ki çok meşgul, diye düşündü. Adam koskoca gezegeni çekip çeviriyor. Yapacak çok işi vardır.” Yine de yardım etmeyi çok seven Küçük Prens kendine hakim olamayıp “İsterseniz size yardım edebilirim” deyince adam da “Belki de. Üç gündür boşu boşuna uğraşıp duruyorum. G harfiyle başlayan ve gargara yapmak anlamına gelen altı harfli bir kelime arıyorum” der. Ne var ki, sayfa tam da burada sona eriyor. Haliyle nasıl bir çözüm bulduklarını ve Saint- Exupéry’nin gerçekten neyi anlatmak istediğinden emin olamıyoruz. Metin 1941’de yazıldığından dolayı “savaş” anlamına gelen “guerre” kelimesinden bahsedildiği tahmin ediliyor. Tahminin doğru olması durumunda ise Küçük Prens metni de yeni okumalara açılıyor. Puttemans, “Eğer aranan kelime gerçekten ‘guerre’ ise, kitap savaş karşıtı bir boyut kazanmış olur” dedi.  Kaynak: Taraf

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.