Roma Kulübü Düşünce Kuruluşu(Club of Rome): 2052 tahminleri karanlık

“Roma Kulübü” adlı düşünce kuruluşunun gelecek 40 yıla dair öngörüleri toplayan raporu karanlık bir tablo çiziyor. Rapor, 1972de çıkan Büyümenin Sınırları adlı kitabın devamı niteliğinde.

Roma Kulübü, 40 yıl önce yayımlanan ‘Büyümenin Sınırları’ (‘The Limits to Growth) adlı raporla o yıllarda ekonomisi sürekli büyümekte olan Batı dünyasını sarsmıştı. 1968 yılında, dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) çalışan araştırmacıların hazırlamaya başladığı ve tamamlanması dört yıl süren rapor, dünya nüfusunda, sanayileşmede, çevre kirlenmesinde, gıda üretiminde ve doğal kaynakların tükenmesinde o tarihteki büyüme eğilimi süregelecek olursa, gezegenimizde ekonomik büyümenin 21. Yüzyıl içinde sınırına dayanacağı sonucuna varmıştı.

İlk rapordan çok daha karanlık, Küresel iklim değişikliği, en büyük sorun olacak, Nüfus artışı duracak, GSMH farklı hesaplanmalı, Dünyayı sömürmeyen tüketim, Genç kuşaklar baş kaldıracak ,“Lütfen öngörülerimin yanlış çıkmasına yardım edin” başlıkları ile çevrilmiş olan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Ekolojik Düşünce ya da Ekolojik Paradigma Ne Anlama Gelir? - Tarihi Bilgi

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.