Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi üç yıldır hala neden kredi bulamıyor.Proje hala neden başlayamadı?

İSTANBUL
Ekonomi Haberi

İstanbul- İzmir arasını 3.5 saate indirecek  Türkiyenin en büyük otoyol projesi İzmit Körfez Geçiş ve Gebze -İzmir Otoyolu; üzerinden üç yıl geçmesine rağmen hala başlayamadı

Merak edilen ise; ”  9.5 milyar dolarlık bu projenin  Türkiyenin gündeminde neden olamadığı?Şantiyelerin başlamamasının nedeni nedir? İtalyan şirket ASTALDİ kredi sorununu ne zaman çözecek? Şantiyelerin finansmanı bu kadar zor mu? Avrupanın en büyük projesi olan Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu için hükümet nasıl bir politika yürütüyor? Projenin geleceği ne olacak? “ Tüm bu sorular hala yanıtsız.

İhalesi 9 Nisan 2009da yapılmış ve Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel Grubunun 22 yıl 4 aylık yapım ve işletme teklifiyle kazanılmış olan proje  22 Eylül 2010da resmiyet kazanmıştı. Projenin Türkiye ayağı saha çalışmalarını 3 yıldır sürdürmekte. Sağlam kaynaklardan edinilen bilgiler ise projenin İtalyan şirketin kredi sıkıntısı çekiyor olması sebebiyle de  beklemede olduğu yönünde. Kredinin Türkiye tarafından sağlanması durumunda ise devletin kredi politikalarına takılacağı da belirtiliyor.

Projenin üstlenicisi OTOYOL Yatırım ve İşletme A.Ş. (Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay ortaklığı) tarafından; Akbank, Finansbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Ziraat Bankası veYapı ve Kredi Bankasıyerli koordinatör bankalar (MLA) olarakve BIIS, Citigroup, Credit Agricole, İslam Kalkınma Bankası, IFC (Uluslararası Finans Kurumu), EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), Mizuho, Suudi Milli Ticaret Bankası, Unicredit ve West LB uluslararası ön koordinatör bankalar olarak Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) projesinin finansmanı için; yaklaşık 4 milyar doları temin etmek üzere görevlendirilmişti.

Şimdi merak edilen konu Türkiyenin bu konuda bir istisnaya gidip gitmeyeceği? Türkiyenin İtalyan şirkete kredi sağlayıp sağlamayacağı.

Projenin kaynak mı kredi sıkıntısı mı çektiği yönünde yıllardır çeşitli ekonomi gazetelerinde makaleler yer almakta. Bunlardan dikkat çekici olanlarından bazıları şöyle:

23 şubat 2012 tarihli Bloomberg HT yazarı Güntay Şimşekin “İzmit Körfez Geçişine öz sermaye aranıyor” makalesinde Şimşek: “Kısa süre önce “İzmit Körfez Geçişinde öz kaynak mı yok, kredi mi?” diye sormuştum. Ve bu yazım üzerine Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel Grubu tarafından Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolunun Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılması, işletilmesi ve devri işini gerçekleştirmek üzere kurulan Otoyol Yatırım ve İşletme AŞnin yöneticilerinden Fatih Mehmet Coşan aradı. Aldığım bilgilerden anladığım kadarıyla sorum tam bamteline dokunmuş. Krediden ziyade öz sermaye sorunu söz konusuymuş.”

“Özellikle 3. köprü ihalesine teklif gelmemesinden hareketle, İzmit Körfez Geçişi gibi bir ihalenin üzerinden 3 yıla yakın zaman geçmesine rağmen neden kredi bulunamadığına dikkat çekmiştim. İhalesi 9 Nisan 2009da yapılmış ve Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel Grubunun 22 yıl 4 aylık yapım ve işletme teklifiyle kazanmıştı. 22 Eylül 2010da ise uygulama sözleşmesi imzalanmış diğer bir ifadeyle resmiyet kazanmış ve start almıştı. Ancak projeye kredi bulunamaması bir handikap gibi ortada duruyordu.  ” 

“Biraz araştırdığımda finansman bulmanın eskisi kadar kolay olmadığını, şartların ağırlaşıp, maliyetlerin yükseldiğine dair piyasadaki diğer etkin oyunculardan bilgi edindim. Bankalara 4 milyar dolar kredi bulunması için yetki verilmiş, ama 6 milyarlık yatırıma, yüzde 20 ile 30 arasında değişen oranda öz kaynak gösterilmesi gerekiyor ki finansman bulunsun. “

29 aralık 2011 tarihli Vatan Gazetesi Emlak yazarı Güngör Urasın “Kar -zarar hesapları değişti, “kredi” bulmak güçleşti makalesinde Uras:

” Toplam 9.2 milyar dolarlık maliyetiyle en büyük yap-işlet-devret projesi olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu yapmayı taahhüt eden 6 müteahhitlik firması, projenin finansmanı için gerekli 9.2 milyar dolar tutarındaki banka kredisini bulamadan inşaata başlamayı kabul etti. Kabul etti de…”

“Gerçekçi olalım. Kredi bulunmadan yol da yapılamaz, köprü de.arasını 3.5 saate indirecek otoyol projesi üstlenen Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişim Grubu, Otoyol A.Ş. adı ile bir şirket kurdular. Sonra da yapılacak işi 6’ya bölerek, kura ile kendi aralarında paylaştılar. Bu gruplar yolu tamamlayacaklar. Tamamladıktan sonra geçişlerden para toplayacaklar. Böylece hem masraflarını karşılayacaklar hem de kâr edecekler. 22 yıl 4 ay sonra  da otoyolu ve köprüyü devlete devredecekler.”

“Otoyol A.Ş. CEO’su projenin masraflar, faiz ve vergi ile 9.2 milyar doları aşacak harcamalar için henüz kredi bulamadıklarını ama yıl sonundan önce finansman paketini tamamlamaya çalışacaklarını açıkladı. Buna rağmen bu önemli altyapı projesinin finansmanı için kredi bulunamaması, değerlendirilmesi gereken bir gelişmedir. “

25  mayıs 2011 tarihinde Hürriyet Gazetesi Yazarı Vahap Munyarın Körfez Geçiş ve İzmir Otoyolu maliyeti 9.5 milyar doları bulacak başlıklı makalesinde Munyar:  Konsorsiyumun 6.5 milyar dolarlık krediyi sağlaması pek kolay olmuyor galiba? diye soruyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir