Dağ Medya Arkeoloji Editörü Betül Didem Yıldırım yazdı| Yerleşik Yaşama Doğru

Yerleşik Yaşama Doğru

(Mezolitik/Epipaleolitik  Dönem )

Arkeoloji Editörü

Betül Didem YILDIRIM

Mezolitik dönem, günümüzden 8.000- 12.000 yıl öncelerine dayanmaktadır, anlamı ara taş/ orta taş dönemidir. Bu dönem de buzulların erimesi,  yer şekillerinin değişmesiyle ve iklim değişikliklerinin de etkisiyle bir önceki dönemdeki (Paleolitik) hayvanların (mamutlar, vb.)ortadan kalkmasına neden olmuş ve yerini küçük av hayvanları almıştır.

Küçük av hayvanlarının avlanması içinde küçük av aletleri yapılmıştır, eski büyük hayvanların yakalanması için kullanılan taş balta gibi nesneler tavşan vb. hayvanları yakalamak için kullanılamazdı. Bu çakmaktaşından yapılan aletlerin boyutları küçüldüğü gibi geometrik biçimler kazanmıştır.

Mikrolit isimleri verilen bu minik aletler, tahta, kemik veya boynuz üzerine yerleştirilmişlerdir. Ayrıca volkanik cam olan obsidyen de kullanılan mikrolit aletler arasında yer almıştır.

 1.  Mikrolit aletler[1]Bu dönemde beslenme çeşitliliği görülür. Daha önceki dönemler de protein ağırlıklı beslenme hakimdir, bu dönemde iklim etkisini göstermiş ve çeşitli yemiş, bitki, kökler beslenmeleri için çeşitlilik oluşturmuştur. Bu yerleşik yaşamın başlangıcının da (neolitik dönem) önemli unsurlarından biridir. Zaten sürekli et yemek onlar için de sıkıcı olmalıydı.Bazı su olan bölgelerde balıkçılığında uygun olması ve su ürünlerinin (midye, vb.), yabani av hayvanlarının bol olması buralarda yerleşmelerin olmasını sağlamıştır.Bu insanların deniz ürünleri salatasından haberleri olmasa da ağızlarının tadını gayet iyi bildiklerini gösteriyor.    Önemli bir diğer olay da ilk defa köpek bu dönemde evcilleştirilmiştir.
 2. Köpek İskeleti [2]

  Mezolitik çağ’ da dünyanın her yerinde farklı aletlerin çıkmasıyla kültür çeşitliliği kendini gösterir.

  Epipaleotik dönem dediğimiz dönem sadece Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu’ya  özgü bir süreçtir. Bu bölgede nüfus hızla artmış, hafif çukur tabanlı yuvarlak kulübeler yapılmış, yabani tahıllar toplanmış, domuz, karaca ve tavşan gibi hayvanlar yakalanmış.

  İlk üretim topluluklarının bu bölge de olması özelliğinden dolayı dünyanın diğer kültür bölgelerinden ayırmak için, bir tek bu bölgeye epipaleolitik denmiştir. Akdeniz civarında Öküzini mağarasın da günümüzden 12.000 yıl önceye ait bir kemik tığ bulunmuştur.

  Öküzini mağarası ismini mağara duvarındaki öküz gravüründen almıştır. Bazı mağara duvarına çizilen yanıltıcı gravürler ilk başta eski sanılsa da sadece günümüz insanının o dönem insanını taklit etmeye çalışmasından başka bir şey değil herhalde.

  İlk sanatsal faaliyetleri bu dönemde mağara duvarlarına kırmızı veya siyah boya ile çizilen hayvan ve insan resimlerinde görüyoruz.

  Mağara resimleri  [3]


[1] http://www.definegizemi.com/forum/seramikleri-taniyalim/2-mezeolitik-donemin-incelenmesi-t12577.html

[2]http://www.hayvanbilgisi.com/pet-hayvanlari/ilk-kopek-5666/

[3]http://bursasanatevi.com/sanat/sanat-tarihi/magara-resim-sanati/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.