Bugün Gazetesi'nden yalan ve nefret dolu manşet

AKPye yakınlığı ile bilinen Bugün Gazetesi, dün yayınladığı “Cemevinde şok tören” başlıklı manşetinde hem insanlık dışı hem Alevilere dönük düşmanlığı arttırıcı hem de Sivas Katliamının gerçek faili olan gericileri aklayıcı bir içeriğe yer verdi.

Yandaş basın Sivas Katliamının gerçek failleri gericileri aklamaya dönük haberler yapmaya devam ediyor. AKP ve Gülen Cemaatine yakınlığı ile bilinen Bugün Gazetesi dün “Cemevinde şok tören” başlıklı manşeti ile yaz aylarında servis edilen ve çürütülen yeni Madımak senaryosunu tekrar kullandı. Haberde, Yücel Halis isimli PKKli için ailesi tarafından Ankarada Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfında düzenlenen taziye yemeği “skandal” olarak nitelendirildi ve bu yönde bir mahkeme kararı olmamasına rağmen Halis için “Madımak Katliamının azmettiricisi” ifadesi kullanıldı. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği habere tepki göstererek “Bugün Gazetesi yetkililerini insan olmaya davet ediyoruz” başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Yandaş Madımak Senaryosu tekrar kullanımda
Bugün Gazetesinin söz konusu haberinde, bu yılın Haziran ayında Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında ifade veren bir gizli tanıkın ifadelerine dayandırılarak servis edilen iddialar tekrar kullanıma sokuldu. Haziran ayında yayınlanan haberde, Sivas Katliamının arkasında PKKnin olduğu iddia edilmiş ve gericiler aklanmaya çalışılmıştı. Sivas Katliamını gericilerin organize ettiği ve devletin açıkça göz yumduğu net olarak bilinmesine rağmen uydurulan bu senaryoda birbiriyle çelişen çok fazla iddia olduğu ortaya konmuştu. Katliamın öncesinde gericilerin dağıttığı bildirilerdeki tehditler, katliam hazırlıkları, katliam günü devletin saatlerce olaylara seyirci kalması, bugün AKPli olan birçok ismin Katliam sanıklarının avukatlığını yaptığı bilinmesine rağmen uydurulan bu senaryo, gerçekmiş gibi tekrar Bugün Gazetesinin dünkü manşetinde kullanıldı. (Yandaşların Madımak Senaryosunu çürüten haberi okumak için tıklayınız.)

Cemevinde olunca suç mu oluyor?
Haberde tepki çeken bir diğer nokta, ölen bir insanın ailesi tarafından taziye yemeği düzenlenmesinin “skandal” ve “şok” olarak nitelendirilmesi. Haberde kullanılan mantığa göre, ölen PKKlilerin cenazelerinin camilerden kaldırılmasının da “skandal” olması gerekiyor ancak haberde Alevilere dönük düşmanlığı körükleyici bir şekilde “Cemevinde şok tören” başlığına yer verildi.

Alevilerden Bugün Gazetesine tepki
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği bugün yayınladığı “Bugün Gazetesi yetkililerini insan olmaya davet ediyoruz” başlıklı basın açıklaması ile gazete yönetimine tepki gösterdi. Açıklamada haberde Alevilerin ve cemevlerinin hedef gösterildiği belirtilirken, gazetenin yalan yanlış bilgiler vermesine tepki gösterildi.

Açıklamada ayrıca “Madımak Katliamı mahkumlarından Vahit Kaynar serbest bırakılırken tek bir cümle haber bile yapmamış Bugün Gazetesinin bu haberdeki Madımak Katliamı duyarlılığı da kargaları bile güldürecek cinstendir” ifadesine yer verildi. Açıklamanın tamamı şöyle:

“30 Ekim Tarihinde Bugün Gazetesinde manşetten verilen haberde “Cemevinde şok tören” başlığı ile yayınlanmıştır. Haberde Madımak Katliamının emrini veren PKK Militanının Ankara’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfında taziye törenin yapılacağı haberi verilmiştir.
Olay şudur; Yücel Halis, PKK’ya düzenlenen operasyonlar sonucu yaşamını yitirmiş ve cenazesi toprağa verilmiştir. Yücel Halis Alevi bir aileye mensuptur. Alevi inancında hakka yürüyen can için “can yemeği” verilmektedir. Bu can yemekleri köylerde evde kentlerde ise “Cem evlerinde” verilmektedir. Halis ailesi de kendi evlatları için böyle bir yemek düzenlemiş ve kendi davetlilerine yemek vermiş ve dualar okutmuştur. Bu Alevi inancı gereği yapılan bir “can yemeği” dir. Aile de Alevi olduğu için bunu yapmıştır. Bu “can yemeğini” organize eden Cemevi Yönetimi değil bizzat ailenin kendisidir. Aile insani ve inançsal görevini yerine getirmiştir. Bu insani bir görevdir. Bu insani görevi yerine getirilmesine olanak sağlayan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı da bir Alevi Kurumu olmanın gereğini yapmıştır.

Bugün Gazetesinin Muhabirini ve Genel Yayın Yönetmenini “insan” olmaya davet ediyoruz.

Bu Gazete yetkililerine Hangi İbadethanenin Mahkeme ve yargıç olduğunu ve hatta Hangi İbadethanenin kendisini “Allah” yerine koyduğunu soruyoruz. Varsa bunların cevabını da merakla bekliyoruz. İbadethanelere kimlerin sokulup kimlerin sokulmayacağının yönetmeliği mi varda biz bilmiyoruz? Kimler için inançsal tören yapılacağı kimler için yapılmayacağına dair bir kanun mu var? Siz Allah mısınız? Bunu siz mi belirliyorsunuz?

Bu güne kadar PKK, Hizbullah veya Türkiye Cumhuriyetinin yasadışı terör örgütü olarak kabul ettiği başka örgüt militanlarının cenazeleri Türkiye Cumhuriyetinin Resmi İbadethanesi olan Camilerde, “Devlet Memuru” olan Din Görevlilerince kalkmamış mıdır. Buralarda cenaze törenleri yapılmamış mıdır. O zaman bu haberi ve manşeti yapmayıp da bugün Cemevi için bu haberi ve manşeti neden yaparsınız. Bu çelişkinin cevabını verebilecek “insan”lığa sahip misiniz?

Madımak Katliamı mahkumlarından Vahit Kaynar serbest bırakılırken tek bir cümle haber bile yapmamış Bugün Gazetesinin bu haberdeki Madımak Katliamı duyarlılığı da kargaları bile güldürecek cinstendir. Bu iddianın cevabı ve samimiyeti ile çeşitli soruları vaktiyle Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmenine verilmiş ve o cevabımızda bir çok yazılı basında yer almıştır. Arşivlerde vardır.

Hiçbir ibadethane kendisine gelen cenazeyi geri gönderemez, göndermemiştir. İbadethanelerde inançsal törenler yapılır kimse de bunu engelleyemez. Yücel Halis’in ailesi de İnancımız gereğince bir “can yemeği” ibadetini Cemevimizde gerçekleştirmiştir. Bu son derece insani bir durumdur.

Bu insani gerçekliğe rağmen Bugün Gazetesi maksatlı olarak bu haberi yapmıştır. Bu haberle Cem evlerimiz hedef gösterilmektedir. Alevi toplumu hedef gösterilmektedir. Nefret suçu işlenmektedir. Bu haberi yapan muhabir ve bunu yayınlayan, manşetine taşıyan Gazetenin yetkilileri suç işlemiştir. Bu ülkede insanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi savcıları göreve davet ediyoruz.

Bununla birlikte Cem evlerimizin kapılarının, cem evlerimizi hak bilip gelen herkesin ibadet ve inançsal töreninde açık olduğunun bilinmesini istiyoruz.

Bugün gazetesi ve onun gibiler 73 millete aynı nazarla bakan gözlerimizi kör edemeyeceklerdir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

(soL – Haber Merkezi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir