Barzani Bask modeli için mi geliyor…

PKK’nın iki numaralı ismi ve KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan silahlara veda eden ETA örgütünün kararını “doğru ve olumlu bir karar” olarak nitelendiriken, Türkiye’de de Kürtleri kendi kendini yönetme hakkı tanınması halinde “silah bırakacaklarını” söyledi.

Karayılan, Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani’nin 5 Kasım’daki Türkiye ziyareti öncesinde Barzani ailesinin kontrolündeki Rudaw gazetesine açıklamalarda bulundu. Kürtçeden yapılan çeviriye göre açıklamanın satır başları şöyle:

– “(Barzani’nin silahlı kuvvetleri) peşmerge ile PKK arasında hiçbir zaman savaş olmaz. Kürtlerin bir birine karşı bir kez daha savaşmasının zemini kalmadı. Bu konuda Kürt siyasetçileri ve sözlerine inancım var.”

– “Mesut Barzani, Kürt sorununun siyasi çözümü için bir çözüm çabası içerisindedir. Biz bu çabaları önemli buluyoruz. Biz sorunun siyasi ve diyalog yoluyla köklü çözümünü istiyoruz.”

– “Geçen beş yıl içinde Türk devleti ile bazı ilişkilerimiz oldu. İlk iki yılda bu ilişki bazı dostlar aracılığıyla yürütüldü, son üç yılda ise doğrudan görüşmeler yapıldı.”

– “İran ile PJAK arasında bir ateşkes var, ateşkese her iki tarafta uymaya devam ediyor. Bu iyi bir durum ve tarafımızca memnuniyetle karşılanıyor.”

– Abdullah Öcalan’ın sunduğu protokollerin Recep Tayyip Erdoğan tarafından reddedildiğini söyleyen Karayılan bazı tarafların siyasi sürecin yeniden başlamasını istediğine ileri sürdü. Karayılan, “Bu konuda Sayın Barzani ile bazı tarafların çabaları var” dedi. YENİTAN- http://www.yenitan.com.tr/tr/12/nwCat/2/newsID/883/p/pkk-silaha-veda-formulunu-acikladi-bask-modeli

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir