İran'da Marziye Serbest Ama Sinema Tutuklu

İran rejimini eleştiren bir filmde oynadığı için bir yıl hapis ve 90 kırbaç cezası alan Marziye Vefamehr serbest bırakıldı. Ancak İranda üç film yapımcısı hala hapishanede, iki yönetmen ise hapis cezasıyla karşı karşıya

İrandaki rejimin oyuncular üzerindeki baskıları eleştiren bir filmde rol aldığı için bir yıllık hapse ve 90 kırbaca mahkum edilen İranlı oyuncu Marziye Vefamehrin cezası iptal edildi.

Uluslararası Af Örgütünün dün (27 Ekim) yaptığı açıklamaya göre, Avustralya yapımı “Benim Satılık Tahranım” (My Tehran for Sale) adlı filmde rol aldığı için gözaltına alınan Marziye Vefamehr, temyiz mahkemesinin “hapis cezasını üç aya indirmesi ve kırbaç cezasını iptal etmesi” üzerinde pazartesi akşamı (28 Ekim) serbest bırakıldı.

AInın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Temsilciliği Direktörü Hasibe Hacı Sahrayi durumu, “Marzieh Vafamehrin serbest bırakılması olumlu bir gelişme olsa da;  Tahrandak Evin Hapisanesinde hala üç film yapımcısının tutuluyor olması çok endişe verici” şeklinde yorumladı. Sahrayi acilen serbest bırakılması gerektiğini düşündüğü yapımcıların tek yaptıklarının belgesellerini “yabancı dağıtımcılara” satmak veya “yasaklanmış bir yönetmen hakkında bir film çekmek” olduğunu savundu.

İranlı yetkililer, film yapımcılarının gerekli izinleri almadan yabancı yayın organları ile çalışamayacağını belirtiyor.

17 Eylül 2011de gözaltına alınan film yapımcısı ve dağıtım şirketi sahibi Katayun Şahabi ve “Bu Bir Film Değildir” belgeselinin yönetmeni Mojtaba Mir Tahmasbın hala tutuklu olduğu düşünülüyor. Mojtaba Mir Tahmasbın belgeseli yasaklı yönetmen Cafer Panahinin bir gününü anlatıyor.

Katayın Şahabiyse, yapımcılığını yaptığı bir belgeseli BBC Fars servisine ilettiği için filmin yönetmenleri Hadi Afarideh, Naser Saffariyan ve Mohsen Şahrnazdar ile birlikte gözaltına alınmıştı. Yönetmenlerin daha sonra kefaletle serbest bırakıldığı belirtildi.

Bir başka yönetmen Mehran Zinatbakhshın da Evin Hapisanesinde tutulduğu tahmin ediliyor. AInın açıklamalarına göre, Zinatbakhshin tam olarak ne ile suçlandığı ise “bilinmiyor”.

Uluslararası sinema eleştirmenlerinin takdirlerini alan ancak İranda yasaklanan yönetmenler Muhammed Rasulof ve Cafer Panahi, İranda “devlet güvenliğine karşı gelmek” ve “sisteme karşı propaganda yapmak” ile suçlanıyor. Panahi altı yıl, Rasulof ise bir yıl hapis cezası istemi ile yargılanıyor. Rasulofa verilen “ülke sınırlarından çıkmama” cezası Aralık 2010da kaldırılmış olmasına rağmen, Panahi hala İranı terk edemiyor. (IK/HK)-BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir