Açlık Sınırı 913 Lira

Türk-İşin her ay açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırını gösteren araştırmanın ekim ayı verilerine göre Türkiyede dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 913, yoksulluk sınırı 2975 lira

Türk-İş, ekim ayında 4 kişilik bir aile için açlık sınırını 913 lira 29 kuruş olarak açıkladı. Yoksulluk sınırını ise 2 bin 974 lira 90 kuruş.

Türk-İşin her ay yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının Ekim 2011 sonuçlarında birçok temel ihtiyaç maddesinin zamlandığı bildirildi.

Araştırmada, son üç aydaki fiyat artışı mutfak harcaması itibariyle yüzde 4,16 olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının, yani “sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması”nın ekim ayında 913,29 liraya çıktığı saptandı.

Türk-İşin araştırmasında yoksulluk sınırının ise Ekim 2011 için 2974, 90 lira olduğu belirtildi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplamı yoksulluk sınırı olarak ifade ediliyor.

Araştırmada halen geçerli asgari ücretin 658,95 lira olmasına rağmen, “Tek bir işçi için hesaplanan insan onuruna yaraşır gelir düzeyinin” Ekim 2011 itibarıyla 1005,90 lira olduğu kaydedildi.

Araştırmada “mutfak enflasyonu”na da yer verildi. TÜRK-İŞin verileri üzerinden açıklanan mutfak enflasyonu rakamları şöyle:

* Ankarada yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,21 oranında arttı.

* Yılın ilk on aylık döneminde artış oranı yüzde 5,24 oldu.

* Gıda enflasyonunda on iki ay itibarıyla artış oranı yüzde 6,17 oranında gerçekleşti.

* Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6,53 olarak hesaplandı. (YY) -BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir