DÜNYANIN EN İYİ 20 MBA PROGRAMI

The Economist dergisi dünyadaki en iyi 20 MBA (Master of Business Administration-Türkçe karşılığı “İş İdaresi Yüksek Lisans Programı”) programını belirledi. Dergi bu sıralamayı geçen yıl da yapmıştı. Bu yıl Dartmouth Collegeın Tuck İş İdaresi Fakültesi ilk sırada yer alıyor. Geçen yıl bu fakülte ikinci sıradaydı. Görüldüğü üzere bu okuldan mezun olanların yüzde 97si mezun olduktan sonraki ilk üç ay içinde iş bulabiliyor. Mezunlar çıplak maaş olarak yılda ortalama 107 bin dolar alabiliyor. Bu rakam, mezun olmadan önceki maaşlarından %65 daha fazla. Tuck öğrencileri ayrıca mezun öğrenci kalitesi açısından da dünyanın en iyisi olarak değerlendiriliyor.

Sıralamada geçen yıl birinci olan Chicago ikinci sıraya düşmüş durumda. Dünyanın en ünlü okullarından Harvard beşinci sırada.

Avrupanın en iyi programını gerçekleştiren İsviçreli IMD (International Institute for Management Development), üçüncü sırada. INSEAD (Fransızca INStitut Europeen dADministration des Affaires-Avrupa İş İdaresi Enstitüsü) hem Fransada hem de Singapurda yerleşkesi bulunmasına karşın, Asyada bulunan hiçbir okul ilk yirminin içinde yer almayı başaramadı. 36.sırada yer bulan Hong Kong Üniversitesi şimdilik en üst sırada olan Asya okulu.

Ayrıca öğrencilere niçin MBA yaptıklarını soran The Economist, bu sıralamada öğrencilerin görüşlerinin de etkili olduğunu belirtiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir