Dünyanın en büyük çevre projelerinden biri olan Karbon Saydamlık Projesi'nin Global 500 listesi açıklandı

Akbank ve Garanti de listede

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Türkiye ayağının yürütüldüğü dünyanın en büyük çevre projelerinden Karbon Saydamlık Projesi’nin (Carbon Disclosure Project – CDP) Global 500 2011 Raporu açıklandı. Dünyanın en büyük şirketlerinin karbon azaltım faaliyetlerini inceleyen Global 500 Raporu iklim değişikliği ile ilgili dünyanın en kapsamlı özel sektör raporu olma özelliğini taşıyor. Bu sene Türkiye’den davet alan üç şirketten ikisi rapora dahil olmayı başardı.  2010 senesinde Global 500 raporuna Türkiye’den katılan  ilk şirket olma özelliğini taşıyan Akbank 2011 senesinde de Global 500 raporunda yer alırken, Garanti Bankası ise ilk kez bu sene Global 500 şirketleri arasında yer aldı.

PricewaterhouseCoopers tarafından Karbon Saydamlık Projesi için geliştirilen özel derecelendirme metodolojisine göre Akbank puanlamada 72 C alırken Garanti Bankası da 74 C aldı. Bu puanlar iki şirketin de genel ortalamanın üstünde başarı gösterdiğini ortaya koyuyor.

Karbon Saydamlık Projesi Türkiye Direktörü Melsa Araratın verdiğ ibilgiye göre, raporun bu seneki en olumlu sonucu yanıt veren şirketlerin çoğunun iklim değişikliği faaliyetlerinin iş stratejilerine dahil edilmiş olması. 2010 senesinde şirketlerin %48’i iş stratejilerine iklim değişikliği faaliyetlerini dahil ederken, bu rakamın 2011’de %68’e çıktığı görülüyor. Bir diğer ilgi çeken konu ise emisyon azaltım faaliyetleri vasıtasıyla sera gazı salımlarını azaltan şirketlerin sayısındaki artış. Bu rakam 2010’da %19’ken 2011’de %45’e yükselmiş.“Düşük karbonlu büyümeyi hızlandırma” başlığı ile yayınlanan rapor dünyanın en büyük şirketlerinden 396 tanesinin CDP’ye verdiği yanıtlarının analizini içeriyor. Geçen sene %65 olan yanıt verme oranının 2011 yılında %74’e ulaştığı görülüyor.

Altyapı sektörü iklim değişikliği performansı açısından en iyi sektör olarak karşımıza çıkarken enerji sektörünün en az azaltım taahhüdü veren sektör olduğu görülüyor. 2011 yılında CDP tarafından başlatılan “Karbon Hareketi” (Carbon Action) kapsamında azaltım taahhüdü veren 30 yeni şirketin daha Global 500 raporuna dahil edildiği görülüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir