Veriler "Yüzde 99"u haklı çıkardı

ABDde “Wall Streeti Fethedin” protestolarının sloganı olan “Biz yüzde 99uz” ifadesini, ABD Kongre Bütçe Ofisinin yayımladığı rapor haklı çıkardı. Rapor ülkedeki eşitsizliğin son 20 senede dramatik bir şekilde arttığını ortaya koydu.

Economist dergisine haber olan bu raporda, dergi Şiliden Avusturalyaya değin uzanan protestolardaki “Biz yüzde 99uz” sloganının ne kadar isabetli olduğunu ortaya koydu. İsabetliliğin sebebi, bu sloganın aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi ekonomik verilerle desteklendiği. Grafikte en zengin yüzde 1lik dilimin gelirlerinde son 20 yılda yüzde 400lere varan bir artış gözleniyor.

ows_economist.jpg

Economist, haberde grafiği ve yüzde 1lik dilimin kazancını savunmaya da zorlamış kendisini. Örneğin, “Kongre Bütçe Ofisinin raporu geçmiş 20 yılda eşitsizliğin dramatik bir şekilde artmadığını ortaya koyuyor – eğer en tepedeki yüzde 1lik dilimi göz önüne almazsak” cümlesi dikkat çekiyor. Economist, yüzde 1lik dilimin gelirinin “iş gelirleri” olduğunu, yatırım gelirleri olmadığını belirtirken; hemen arkasından “Tabii ki, bunların ayrımını da yapmak zor” diye ekliyor.

Economist haberi şu cümleler ile bitirmiş: “Son on yıllarda en tepedekiler haydut gibi kazandılar ancak fatura bunlar dışında herkese kesildi. ABDde normalde yüzde 99un, yüzde 1 için beslediği sempatiyi bu aşağıya gidiş test edecek.”

(soL – Dış Haberler)

http://haber.sol.org.tr/dunyadan/veriler-yuzde-99u-hakli-cikardi-haberi-47783

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir