Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu|| HES karşıtlığı teröristlikti, şimdi de 'cinnet' oldu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, HESlere karşı çıkmanın “cinnet” olduğunu söyledi.

Bakan Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürülüğü Konferans Salonunda düzenlenen Hidroelektrik Santral Projelerindeki Problemler ve Çözüm Önerileri Toplantısında konuştu. Eroğlu toplantıda HES karşıtlığını “cinnet”le eşitledi.

Eroğlu, Türkiyede yanlış algı olduğunu savunarak, “Sanki hidroelektrik santraller suyu tüketiyor, dereyi kurutuyor. Bu yanlıştır, özellikle belirtmek istiyorum. Ayrıca barajlara karşı da bazı çevreler tarafından tepki var. Bu da fevkalade yanlıştır. Barajlara karşı çıkmak cinnettir. Çünkü Türkiyenin coğrafi durumu, iklim şartları nedeniyle sürekli yağmur yok. Yaz aylarında insanlar daha çok su sarf ediyor. Yazın derelerdeki su azalıyor, o zaman da su ihtiyacı azami seviyeye ulaşıyor. Dolayısıyla yağan yağmuru biriktirip, yaz aylarında kullanmamız gerekir. Bu da baraj yapımının zaruret olduğunun açık bir göstergesidir” dedi.

İç ve dış odaklar!
Eroğlu, HES karşıtlarını suçlamaya “iç ve dış odaklar” argümanıyla devam etti: “Burada bizim de yanlışımız oldu. Biz şöyle düşünüyorduk, bu o kadar faydalı ki kimseye bunu anlatmaya gerek yok. Temiz, yenilenebilir enerji, ülkemizin yerli kaynağı, ucuz… Bunu anlatmaya gerek yok diye düşündük. Ancak yanıldığımızı fark ettik. Türkiyede enerjideki ithalatın azalmaması için gayret edenler var, yerli ve yabancı menşeli olanlar var. Bunu biliyoruz.”

Daha önce de terörist ilan etmişlerdi
Daha önce de Başbakan Erdoğan, Taksimde gerçekleştirilen intihar saldırısı ile HES karşıtlarını ilişkilendirerek şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu oyunların temelinde ne yatıyor? Bu oyunların temelinde işte bu tür kalkınmaların engellenmesi yatıyor. Bu oyunların temelinde Ilısu gibi barajların engellenmesi yatıyor. Bu oyunların temelinde kalkınmış, modern Türkiyenin engellenmesi yatıyor.”

Caiz değil!
Eroğlu, savunmasını söyle sürdürdü: “Suyun gücünden istifade etmek gerektiğine işaret eden Eroğlu, “Hidroelektrik santraller, Türkiyedeki elektriğin sigortasıdır. Türkiye, enerjide dışa bağımlıdır. Enerjimizin yüzde 73ünü dışardan temin ediyoruz ve büyük paralar ödüyoruz, 40 milyar dolar. Su boşa akarken bunu ödemek caiz mi?”

Özel sektöre teşekkür ediyorum
Eroğlu, HESlere karşı çıkan halkı “cinnet getirmekle” suçladığı konuşmasında, HES ihalelerini kapan patronlara ise teşekkür etti: “Türkiyedeki özel sektöre teşekkür ediyorum. Sizler bizim yükümüzü taşıyorsunuz. Aslında devlet şükran borçludur.”

Bütün dereleri dört dörtlük yapacağız
Eroğlu konuşmasında bütün dereleri dört dörtlük yapacaklarını da söyledi.

Aşağıdaki fotoğrafta, HES öncesi ve sonrasından bir örnek görülüyor:

screen_shot_2011-10-27_at_7.03.43_pm.png

(soL – Haber Merkezi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir