Deprem vergilerini asfalta gömülmüş

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm Türkiyenin sorduğu deprem vergisi paralarına ne yaptıklarını açıkladı: Harcadık.

99 depreminden sonra geçici olarak getirilen, AKP döneminde kalıcı yapılan deprem vergisiyle toplanan paraların akıbeti konusunda AKPden beklenen açıklama geldi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergiyle toplanan paraları harcadıklarını söyledi.

Şimşek, toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar gibi 74 milyonun ihtiyacını karşılamak için kullanıldığını söyledi. Şimşek, uluslararası vergi uygulamalarında da tek bir harcama için vergi toplanması mantığının doğru bulunmadığının altını da çizdi.

Maliye Bakanı, bu vergilerin kendilerinden önceki hükümet döneminde ‘geçici’ olarak çıkarıldığını; ancak daha sonra yine kendilerinden önceki hükümet tarafından ‘kalıcı’ hale getirildiğini anlattı. Dolayısıyla kendi hükümetleri döneminde ‘deprem’ adı altında bir vergi uygulamaya koymadıklarını, mevcut şekliyle vergi alımına devam ettiklerini söyledi. Vergi, 2003 yılında AKP hükümeti döneminde kalıcı hale getirilmişti.

Bakan Şimşek, 46 ila 48 milyar lira toplandığına ilişkin rakamın ise doğru olup olmadığına bakması gerektiğini belirtti. Şimşek, sadece sağlık harcamalarına 1 yıl için 44 milyar lira aktarıldığına vurgu yaptı.

“Deprem vergisini harcadık ama ben bir aylık maaşımı bağışladım”
Halkın cebinden depreme karşı önlem almak üzere alınan milyarlarca lirayı harcadıklarını itiraf eden Şimşek, bireysel olarak bir aylık maaşını depremzedeler için bağışlayacağını duyurmayı ihmal etmedi.

(soL – Haber Merkezi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir