Dağ Medya Şehir Muhabiri Hatice ŞEN yazdı|| Türkiye depremi yavaş yavaş önceliğine mi alıyor?

Vanda yaşanan depremin ardından Türkiye olası bir İstanbul ya da Düzce depremin altından nasıl kalkar bunu gündemine taşıyor. Belediyeler felaketi yaşamadan nasıl örgütlenebilir , erzak, malzeme dağıtımında yaşanan sıkıntılar nasıl giderilir Türkiye artık bunu konuşur oldu.  Bu sebeple,  Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde yeni bir AFAD kurulacağı açıklandı.

DAĞ MEDYA ŞEHİR MUHABİRİ HATİCE ŞEN-İSTANBUL

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) bünyesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) gibi bir birim kurulacağını açıkladı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş. Kurulacak afet birimi ile acil müdahaleler daha sistematik hale gelecek. Erzak, malzeme dağıtımda yaşanan ilkel görüntülerin önüne geçilecek.

5. Uluslararası Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Konferansı açılışında  basın mensuplarının sorularını cevaplayan Topbaş, Van’da meydana gelen depremin ardından tüm Türkiyenin yardım için seferber olduğuna değinerek,

“Van’da 2 Erciş’te 5 bina çöktü. Halen sonuçlar istediğimiz boyutta değil. Bu yüzden Pazartesi günü Türkiye Belediyeler Birliği encümen üyelerini topluyoruz. Burada tüm partilerin üyeleri var. Türkiye’deki deprem ve bununla ilgili yapılacakları konuşacağız.”

5. Uluslar arası Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Konferansı

“Türkiye Belediyeler Birliği’nin bünyesinde genel sekreter yardımcılığı heyetinde AFAD benzer tarzda birlik kuracağız. Bundan sonra olacak afetlerde kullanılmak üzere tüm belediyelerdeki araç gereçleri ve güçleri kayıt altında tutacak. Hangi bölgeye kimin ne götürmesi gerektiğini belirlenecek. Kargaşa yaşanmasının önüne geçilecek.”

“Afet sonrasında oradaki koordinasyonu sağlayacak ve malzeme erzak dağıtımını da kamyonlar üstünde değil daha sistematik olmasını sağlayacak birim olacak.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş/5. Uluslar arası Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Konferansında//İSTANBUL

“1998 öncesinde İstanbul ikinci derece deprem kuşağı olarak görülüyordu. Yapılar planlara uygun yapılmış olsa bile gözden geçirilmeli”

“Önümüzdeki mecliste kentsel dönüşüm için verdiğimiz haklara süre sınırlaması getireceğiz. Şu kadar zamanda yaptınız yaptınız yapmadınız biz giriyoruz diyeceğiz.” ifadelerini kullandı. DAĞ MEDYA- HATİCE ŞEN-İSTANBUL

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir