ERKEK ŞİDDETİNİN TEMMUZ 2011 RAPORU: Temmuzda 26 Kadın Öldürdü

bianetin derlediği çeteleye göre erkekler Temmuzda 26 kadın öldürdü, 21 kadına tecavüz etti, dokuz kadını taciz etti, 32 kadını yaraladı. En çok şiddet vakası Adanada yaşandı.

bianetin yerel ve ulusal gazetelerden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler Temmuzda 26 kadını öldürdü. Fail erkeklerin üçü intihar etti, biri cinayet sırasında yaralandığı için öldü. Böylece 2011in ilk yedi ayında erkekler 155 kadının ölümüne neden oldu, 54 kadına tecavüz etti..

Temmuz ayında 21 kadın tecavüze, dokuz kadın taciz ve cinsel şiddete uğradı. Erkekler 32 kadını yaraladı, üç kadını rehin aldı, bir kadını kaçırdı. Üç çocuk aile içinde istismara uğradı.

En çok kadına yönelik şiddet ve cinayet vakası Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yaşandı.

Cinayet

Erkekler Temmuz ayında 18 ilde 26 kadın ve bir çocuk öldürdü. En çok kadın katli İstanbulda yaşandı. İstanbulda dört, Adanada iki, Ankarada iki, İzmirde iki, Kırşehirde iki ve Vanda iki kadın öldürüldü. Diğer cinayetler Balıkesir, Burdur, Bursa, Hatay, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Maraş, Mersin ve Samsunda gerçekleşti.

17 kadın evinde, altı kadın sokakta, bir kadın ise sığınmaevinde öldürüldü. Kocasından şiddet gören bir kadın evinde intihar etti.

Öldürülen kadınların yaşları 18 ile 73 arasında, katillerin yaşları ise 20 ile 55 arasında değişiyor. Öldürülen kadınların çoğu 20-45 yaş arasında, katillerin çoğu ise 30lu yaşlarında.

12 kadın kocaları, üç kadın boşandığı eski kocası, dört kadın akrabası olan erkekler ve iki kadın sevgilileri tarafından öldürüldü. Üç erkek karısını öldürdükten sonra intihar etti. Bir erkek karısı ve çocuğunu öldürürken yaralandığı için öldü.

Bir kadın boşanma sürecinde çocuklarını göstermediği için kocasını öldürdü. İki kız çocuğu zorla evlendirildikleri kocalarını öldürdü.

Tecavüz

Haziran ayında 12 ilde 21 tecavüz vakası yaşandı. Erkekler Ankarada dokuz, Adanada iki kadına tecavüz etti. Diğer tecavüzler Antalya, Diyarbakır, Giresun, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas ve Tekirdağ illerinde gerçekleşti.

Üç kadın sevgilisinin, iki kız çocuğu annelerinin sevgililerinin, bir kadın komşusunun, bir kadın arkadaşının, diğerleri ise tanımadıkları erkeklerin tecavüzüne uğradı.

Tecavüze uğrayan bir kadın sığınmaevine, iki kız çocuğu Çocuk Esirgeme Kurumuna yerleştirildi. Bir kadın tecavüzden kaçmak için camdan atladı. İki çocuğu da tecavüze uğrayan bir baba intihar etti.

Tecavüze uğrayan kadınların yaşları 16 ile 30 arasında, tecavüzcülerin yaşları 18 ile 61 arasında değişiyor.

Temmuz ayında gerçekleşen tecavüz vakalarında 12 erkek tutuklandı, üç erkek cezaevine gönderildi. İki erkek ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Taciz-Cinsel şiddet

Temmuz ayında sekiz ilde dokuz kadın taciz veya cinsel şiddete uğradı. Muğlada iki kadın tacize maruz kalırken, diğer vakalar Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, İzmir, Samsun ve Trabzon illerinde yaşandı.

Tacize uğrayan kadınların yaşları 15 ile 44 arasında, saldırganların yaşları 25 ile 32 arasında değişiyor.

Erkekler üç kadına tecavüz girişiminde bulundu. Bir kadın sevgilisinin arkadaşından cinsel şiddet gördü. Hamile bir kadın kaldığı hastanede taciz edildi. İki kadın çalıştıkları devlet kurumlarında amirlerinin tacizine uğradı. Tacizi şikayet eden kadınlardan biri başka bir pozisyona atandı, diğerinin sözleşmesi fesh edildi.

Tacizcilerden sadece altısı yakalandı, üçü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Rehin alma- Kaçırma

Temmuz ayında bir kadın eski sevgilisi, bir kadın kocası, bir kadın boşanma sürecinde olduğu kocası tarafından rehin alındı. Bir erkek, evlenmek istediği bir kadını zorla kaçırdı.

Yaralama

Haziran ayında erkekler 18 ilde 32 kadını yaraladı. Adanada altı kadın, Antalyada beş kadın, Edirnede üç, Manisada iki, Urfada iki kadın yaralandı. Antalyada iki travesti, 15 erkeğin saldırısına uğradı.

Kadınlar en çok kocalarından şiddet gördü. Bunu boşandıkları eski kocaları, eski sevgilileri, sevgilileri ve babaları izledi.

Bir erkek karısı, baldızı ve kayınvalidesini yaraladıktan sonra karısının amcası ve babasını öldürdü. Bir kadın kocasının şiddetinden kaçmak için camdan atladı, bir erkek karısını balkondan aşağı attı.

İki kadın şiddet gördükleri kocalarını yaraladı. Bir kadın ise boşanma dilekçesi vermek için gittiği Adliyenin kapısında kocasının şiddetine uğradı. 5TL dilekçe parasını vermek istemeyen koca boşanmaktan vazgeçip karısının kolunu kırdı.

Daha önce Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan iki kadın, kocasından şiddet gördükten sonra polis tarafından evine götürüldü.

Erkeklerin yaraladığı kadınların yaşı 18 ile 63, saldırganların yaşları 21 ile 67 arasında değişiyor. Temmuz ayındaki yaralama vakalarında beş erkek gözaltına alındı, bir erkek cezaevine gönderildi, bir erkek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, bir erkek polise teslim oldu, bir erkek ise 10 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Çocuk istismarı

Temmuz ayında üç çocuk aile içi ve cinsel şiddete uğradı. Çocuğunu yakan anne tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bir erkek komşusunun oğluna tecavüz etti, yeğenine tecavüz girişiminde bulundu.

Bölgelere göre

Temmuz ayında 38 ilde 84 kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, cinayet, rehin alma, kaçırma, intihar ve çocuk istismarı vakası yaşandı. En çok şiddetin yaşandığı bölge Akdeniz Bölgesi oldu.

Temmuz ayında gerçekleşen 84 vakanın 22si Akdeniz Bölgesinde, 21i Marmara Bölgesinde, 15i İç Anadolu Bölgesinde, dokuzu Ege Bölgesinde, altısı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, altısı Karadeniz Bölgesinde ve beşi Doğu Anadolu Bölgesinde yaşandı.

En çok vakanın gerçekleştiği şehirler ise Adana (8), İstanbul (6), Antalya (6), Ankara (6), İzmir (4), Konya (4) ve Mersin (4).(ÇT)

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/133665-erkekler-temmuzda-26-kadin-oldurdu?from=bulten

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir