Erdoğan'ın iddialarını Van'ın köylüleri yanıtlıyor

Erdoğan, Vanda her şeyin yolunda olduğunu, medyanın durumu abarttığını iddia etti.  haber.sol.org.trde yer alan habere göre köylüler hala çadır bekliyor.

Kızılay Van’a gönderilen çadır sayılarıyla övünürken, evlerin büyük çoğunluğunun ya tamamen yıkıldığı ya da oturulamaz hale geldiği köylerde on binlerce insan çadır bekliyor.

Şehir merkezlerinde yetersiz de olsa çadır dağıtımı devam ediyor, ancak depremden etkilenen köyler adeta kaderine terk edilmiş durumda. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülerin genelde açık arazide çalıştığı saatlerde yaşanan deprem görece az sayıda can kaybına yol açmış olsa da, köylerde nüfusun büyük bölümü evsiz kalmış durumda. Kimi köylere ulaştırılan çadırlar ise ihtiyacın onda birini bile karşılamıyor. 7-8 kişinin zor sığacağı çadırlarda bazen 25-30 kişi barınmak zorunda kalıyor. Görüştüğümüz Van merkeze bağlı Göllü, Göveçli, Canik (Gedikbulak), Yaylıyaka, Atmaca ve Dibekdüzü köylülerinin ortak çığlığı şöyle: “Biz başka bir şey istemiyoruz, sadece çadır istiyoruz!” Sol

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir