Dağ Medya Şehir Muhabiri Hatice ŞEN yazdı|| İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkentine nasıl hazırlanıyor? Neyi hedefliyor?

İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti Koordinasyon Toplantısı Sütlücedeki İBB Tanıtım Merkezinde yapıldı. Toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ilçe belediye başkanları katıldı.

DAĞ MEDYA ŞEHİR MUHABİRİ HATİCE ŞEN-İSTANBUL

HATİCE ŞEN- İSTANBUL –Toplantıda Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul 2012 Spor Başkenti bayrağının 30 Kasım’da teslim alınacağını söyledi. Spor Başkenti ile İstanbul’un en sağlıklı kentlerden biri haline geleceğini ifade eden Kılıç “Avrupa Spor Başkenti olmak herhangi bir branşa odaklanan değil sporla iç içe yaşamak her bireyi sporla ilgili kılan bir kent olma esasını da beraberinde getirecek. Eğer ki İstanbul adına Avrupa Spor Başkenti vurgusunu iyi anlayabilir ve gereklerini harfiyen yerine getirirsek, İstanbul en sağlıklı yaşayan başkentlerden biri haline gelecek ” dedi.

Önümüzdeki günlerde İstanbulun Dünya Atletizm Şampiyonasına da ev sahipliği yapacağına dikkat çeken Bakan Kılıç, “Spor başkenti İstanbul ile farklı branşları bünyesinde barındıran bu dünya kentinin 15 milyon vatandaşının kendi özel hayatında spor yapmalarını sağlamak istiyoruz. Sporun politika ilişkisi bir liralık bir spor yatırımı. Eğer bireyler de bu yatırımlardan istifade edecekse bu, sağlık harcamalarından 3 lira tasarruf demektir. Biz bu anlayışla yol almaya devam edeceğiz ” şeklinde konuştu.

İstanbulda düzenlenen her bir ulusla arası organizasyonun önemine değinen Kılıç “Daha kapsamlı organizasyonların da kapısı açılacak. Bundan sonra da bu kapı açık kalmaya devam edecektir “dedi.

Bakan Kılıç, Avrupa Spor Başkenti için, sadece bakanlığın çalışmasının yeterli olmayacağına dikkat çeken Kılıç, sermaye sahiplerini paydaşlık içine girmeye davet etti. Bakan Kılıç “30 Kasım 2011 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve AB bakanımız Egemen Bağış, Brükselden spor başkenti bayrağını alacak ve İstanbula getirecekler. Sonrasında bu bayrak, İstanbulun spor aktivitelerinin başkenti olduğunu hatırlatacak biçimde dalgalanacak” şeklinde konuştu.

                                                                                         “Şehrin depreme hazır olması için fırsata çevirelim”

istanbul,2012

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, şehrin depreme hazırlanması için 2012 Avrupa Spor Başkenti organizasyonlarının fırsata çevrilmesi gerektiğini söyledi. Şehre birçok spor tesisinin kazandırılacağını belirten Bağış “Vandaki deprem hepimizi çok üzdü ama çıkarılacak muazzam dersler var. Şehrin depreme hazırlıklı hale gelmesi için spor başkentini bir fırsata çevirebiliriz. Başka İstanbul yok hep beraber İstanbulumuza ve Türkiye’mize sahip çıkacağız. Bu vesileyle 2012 için ortaya koyacağımız kararlılık 2020 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapmamızı sağlayacaktır” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “İstanbul’daki 7’den 77’e bütün halkımızın sportif bir yaşam tarzı oluşturması için adımlar atmaktayız. 2012 Avrupa Spor Başkentliği, 2010 Avrupa Kültür Başkentliği’nde yaşanan başarının bir devamı niteliğinde olacak.” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir