NATUREL Beden Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali'nde Victor Ananias Anılacak

NATUREL Beden Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali yaklaşıyor. Bu sene 24-27 Kasım 2011 tarihlerinde Askeri Müze Harbiye Kültür Sitesinde yapılacak festival kapsamında düzenlenecek seminerlerden biri “Bir Tohum Hikâyesi: Victor Ananias”, diğeri ise “Doğa Ritüelleri ile Gezegenin Çakralarına ulaşmak…”

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güneşin Aydemirin “Doğa Ritüelleri ile Gezegenin Çakralarına ulaşmak…” başlıklı semineri bize şu soruları sorduracak: İnsanın çağımızdaki görevi, yaşamın bir bütün olduğunu yeniden kavramak, doğadaki yerini hatırlamak mı?  İnsan tam da bireysel mutluluğunu düşünürken üzerinde yaşadığı, onu besleyen yeryüzü ile uyumlu bir yaşamı yeniden kurma zorunluluğundan kaçamayacak.  Doğa bilinci ile yaşayan kadim topluluktan bugüne genlerin şifresi çözüldü, uzaya gidildi, internet dünyayı sardı. Gelenekler ve teknoloji arasında sıkışmış insanoğlu, gezegenin enerjisini yeniden keşfetmek ve mekanizmayı kavramak durumunda. Değişen duruma nasıl uyumlanacağız? Geçmiş kültürler suyu havayı, ateşi ve toprağı nasıl kutsadı? Bugünün insanı için başlangıç hangi noktada?

Victor Ananias’ın anısına düzenlenecek “Bir Tohum Hikayesi: Victor Ananias” başlıklı seminerde ise hikaye anlatıcıları: Tugay Başar (müzik), Güneşin Aydemir (söz)  olacak.  Güneşin Aydemir, “Tohum toprağa düştü, öldü ve yaşam başladı. Bir tohum içinde evreni saklar. Tohum aynı zamanda binlerce tohumun bilgisidir. Binlerce yeni tohum olabilmek için o “bir” tohum kendini yok eder. Yok eder ki bitkiye, çiçeğe ve ardından yeniden tohuma dönüşebilsin. Yaşam tohumla başlar ve tohum olarak devam eder, tohumlar sayesinde ölüm yaşamın bir parçasıdır. O nedenle kutsaldır, o nedenle atadır. O nedenle sorumlulukla saklanmalı, dua ile ekilmeli, neşe ile hasat edilmeli ve hesapsızca paylaşılmalı. Kadim bilgelik der ki; bana anlatılan bir hikayeyi hemen anlatmazsam, hikaye beni öldürür! Sözler de benliğimize ekilen tohum gibidir. İnsan bir tohumdur” diyor… 

Festivalde buluşmak üzere…

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir