Günler sonra dış yardıma “evet”

Türkiye, Van’daki depremde bölgenin yeniden inşa safhası için kendisine daha önce yardım teklifinde bulunan tüm ülkelerden dış yardım kabul etmeye hazır olduğunu ilgili ülkelere bildirdi.

Söz konusu ülkeler arasında İsrail ve Ermenistan’ın da olduğu belirtiliyor.

Hükümetin ihtiyaç listesini dışişleri bakanlığına ilettiği, listede prefabrik ev, çadır ve konteyner gibi acil durum malzemeleri bulunduğu öğrenildi.

Ajanslarda yer alan haberlere göre İsrail, Çarşamba gününden itibaren prefabrik ev nakliyatına başlanacağını ifade etti.

Mart ayında deprem ve tsunami felaketi yaşayan Japonya da yardım gönderecek ülkeler arasında.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Japonya’nın Uluslararası İşbirliği Ajansı aracılığıyla depremden zarar gören Türkiye’ye 30 milyon Japon yeni (yaklaşık 400 bin ABD doları) ile çadır gibi acil yardım malzemeleri sağlamaya karar verdiği bildirildi. yeşil gazete

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

3 Yorum

 1. DAG MEDYA
  DAĞ MEDYA

  Türkiye’ye yardım öneren ülkeler.

  an’daki deprem dolayısıyla aralarında İsrail ve Yunanistan’ın da bulunduğu çeşitli ülkelerden Türkiye’ye yardım teklifi geldi

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Azerbaycan, İsrail, ABD, İngiltere, Almanya, Polonya, Macaristan, İsviçre ve Yunanistan’dan yardım teklifinde bulunuldu.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças’ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu bizzat arayarak yardımda bulunabileceklerini söylediği öğrenildi.

  Diplomatik kaynaklar Türkiye’nin henüz uluslararası yardım çağrısında bulunmadığını belirterek, gelen teklifler karşısında teşekkür edildiğini ve bunların not edildiğini kaydettiler.

  YUNANİSTAN’DAN BAŞSAĞLIĞI
  Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, Van’da meydana gelen depremle ilgili başsağlı dileklerini iletti.

  Yunanistan Dışileri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lambrinidis’in, depremde hayatını kaybedenlerle ilgili Yunan halkının taziye ve dayanışma mesajını dile getirdiği Davutoğlu’na, Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanlığı’nın deprem felaketiyle ilgili Türk makamlarına mümkün olan her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdiği kaydedildi.
  İRAN YARDIMA HAZIR

  İran, Van’da meydana gelen depremden dolayı Türkiye’ye her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

  İran’ın resmi haber ajansı IRNA, İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur’un Türk halkı ve devletine geçmiş olsun dileklerinde bulunduğunu duyurdu.

  Depremde hayatını kaybedenlere rahmet onların yakınlarına da sabır dileyen Hüseyinpur, ”İran, dost ve kardeş Türkiye’ye her türlü insani yardımı göndermeye hazırdır” dedi.

  Bu arada İran televizyonları ve haber ajansları da Van’daki depremle ilgili gelişmelere yer vermeye devam ediyor.

  BOSNA HERSEK ÇALIŞMA BAŞLATTI

  Bosna-Hersek’in ”Kızılayı” Merhamet, Van’daki depremin ardından bölgeye yardım konusunda çalışma başlattı.

  Merhamet Başkanı Hayruddin Şahiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van’da meydana gelen depremden dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, kardeş Türk halkının acısını paylaştıklarını söyledi.

  Çeşitli alanlarda birlikte çalıştıkları Türk Kızılayı ile yarın irtibata geçeceklerini ve deprem bölgesi için acil ihtiyaçları belirleyeceklerini ifade eden Şahiç, bir heyetlerini de deprem bölgesine göndererek yardım ve destek konularını yerinde tespit edeceklerini kaydetti.

  Şahiç, bu çalışmaların ardından, deprem bölgesine acil olan ihtiyaçları en kısa sürede ulaştıracaklarını bildirdi.

  RASMUSSEN: YARDIMA HAZIRIZ

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Van’da can ve mal kaybına neden olan deprem haberini üzüntüyle aldıklarını belirterek ihtiyaç halinde yardıma hazır olduklarını bildirdi.

  Rasmussen, yazılı açıklamasında, depremden etkilenenlerin acısı paylaştıklarını ve Türk halkı ve hükümetiyle dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

  Anders Fogh Rasmussen, ”NATO ihtiyaç halinde müttefikimiz Türkiye’ye yardıma hazır beklemektedir” dedi.

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek de dayanışma ve başsağlığı mesajı göndererek artan kayıpların büyük endişe kaynağı olduğunu belirtti.
  Türk halkı ve makamlarının yanında olduklarını kaydeden Buzek, yaralılara acil şifalar diledi.
  PAKİSTAN VE RUSYA’DA YARDIM TEKLİFİ

  Van’da meydana gelen deprem dolayısıyla Pakistan, Ukrayna, Rusya, Kanada ve Güney Kore yardım teklifinde bulundu.
  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, deprem dolayısıyla Türkiye’ye çeşitli yardım teklifleri gelmeye devam ediyor.
  Pakistan yaptığı açıklama ile bütün Pakistan halkının Türk kardeşlerinin yanında olduğunu belirterek, ellerinden gelen yardımı yapmaya hazır olduğunu ifade etti.
  Türkiye’ye şu ana kadar içlerinde ABD, İsrail ve Yunanistan’ın da bulunduğu 19 kadar ülkeden yardım teklifi geldi.
  WESTERWELLE: ALMANYA, TÜRKİYE’NİN YANINDADIR

  Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Van’daki deprem sebebiyle Almanya’nın Türkiye’ye yardıma hazır olduğunu söyledi.
  Westerwelle, Berlin’de yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin Türkiye’ye yardım teklifinde bulunduğunu belirterek, “Almanya, bu zor anlarda Türkiye’nin yanındadır” dedi.
  Westerwelle, Türk hükümetinin ve Türk halkının acılarını, ölenlerin yakınlarının, yaralıların ve deprem sebebiyle evsiz kalan insanların üzüntülerini paylaştıklarını kaydetti.

  Alman Yeşiller Partisi eşbaşkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir de, ortak bir başsağlığı mesajı yayınlayarak, felakette hayatını kaybedenlerin yakınlarının, yaralıların ve evsiz kalan insanların acılarını paylaştıklarını bildirdi.

  Kurbanların sayısının daha fazla artmaması için de Almanya’nın ve uluslar arası camianın hızlı ve fazla bürokrasi olmadan Türkiye’ye yardım etmesi gerektiğini belirten eşbaşkanlar, felakette maddi zarar gören insanlara da evlerinin yeniden imarı için hızlı bir şekilde yardım edilmesi gerektiğini kaydetti.

  Yanıt
 2. DAG MEDYA
  DAĞ MEDYA

  İsrail’in prefabrik evleri Van’a ulaşmaya başladı

  Van’daki depremin ardından çadır sorununun büyümesiyle Salı günü, Türkiye’nin İsrail’e resmi olarak yaptığı prefabrik ev talebine, İsrail hemen yanıt verdi.

  İsrail’in prefabrik evleri Van’a ulaşmaya başladı

  Van’daki depremin ardından çadır sorununun büyümesiyle Salı günü, Türkiye’nin İsrail’e resmi olarak yaptığı prefabrik ev talebine, İsrail hemen yanıt verdi. İsrail, yedi adet prefabrik evi Salı gecesi Van’a ulaştırdı. Malzemeler, Mavi Marmara olayının ardından Türkiye’nin İsrail askeri uçaklarına hava sahasını kapatması nedeniyle, sivil uçakla gönderildi.

  İsrail Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada prefabrik ev gönderilerinin devam edeceğini, depremzedeler için ilk etapta uçakla 100 ev göndereceklerini belirtti. İsrail Savunma Bakanlığı Müsteşarı Udi Sani, sonrasında da gemiyle prefabrik ev göndermeye devam edeceklerini açıkladı.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir