BBC kendisine atfedilen "Kuzey Irak'ta 1400 PKK'li öldürüldü" haberinin BBC kaynaklı olmadığını duyurdu

BBC kendisine atfedilen “Kuzey Irakta 1400 PKKli öldürüldü” haberinin BBC kaynaklı olmadığını duyurdu. BBC Türkçe Bölüm Başkanı Nişancıoğlu asılsız haberi kaynağını araştırmadan, teyid ettirmeden yayınlayan medyayı eleştirdi.

BBC, dün (25 Ekim) Türkiye medyasında dolaşıma giren “Kuzey Irakta 1400 PKKlinin öldürüldü” şeklinde bir haber servis etmediklerini açıkladı. BBC Türkçe Bölüm Başkanı Murat Nişancıoğlu ise bugün medyanın haberi teyid ettirmeden yayınlamasını eleştiren bir yazı kaleme aldı.

Nişancıoğlu yazısında, BBCye atfedilerek dolaşan haberi önce ciddiye almadıklarını, çünkü BBCnin İngilizce veya Türkçe internet sitelerine bakılarak böyle bir haberin olup olmadığını görmenin zor olmadığını söyledi.

Nişancıoğlu bu asılsız haberin giderek yayıldığını, bazı sitelerde manşet olduğunu, son olarak Başbakan Erdoğana sözü edilen haberdeki rakamın doğru olup olmadığının sorulduğunu belirtti.

Başbakanın “Bunlar gayriciddi. Herhangi bir mesnedi yok” şeklindeki yanıtını doğal kabul ettiklerini yazan Nişancıoğlu şu satırlara yer verdi: “Kendisine yöneltilen iddianın doğru olup olmadığını bilmek onun işi değil, ama bu soruyu soran bir gazetecinin, ne yazık ki, en basit, en temel görevi”.

BBC sözcüsünün “BBC, PKK ölümlerinin 1400 olduğuna ilişkin bir rakam bildirmemiştir. Bu haberi biz bilmediğimiz gibi, bu haberi verdiği ileri sürülen muhabir Nick Thorpe da bilmemektedir. Nick Thorpe böyle bir haber yapmamıştır ve yakın geçmişte bölgede bulunmamıştır” şeklindeki sözlerini hatırlatan Nişancıoğlu, yazısında şu sözlere yer verdi:

“Hangi haberin BBCye ait olup olmadığını öğrenmek de son derece basittir. Bunun için ya BBC Türkçenin internet sayfasına, www.bbcturkce.com ya da BBCnin ana haber sayfasına www.bbc.co.uk/news gözatmak, veya BBC World televizyon kanalını izlemek yeterlidir.” (YY)-bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir