Okul sütü projesi resmen başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ve süt piyasalarının fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için bir mekanizma kurduklarını belirterek, Okul sütü projesini başlatıyoruz. Çocuklara dönük olarak süt tüketiminin arttırılmasını amaçlıyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Valiliklerce hazırlanan gıda yardım paketlerinde sütün arttırılması için talimatları verdik dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) tarafından Ankaranın Kızılcahamam ilçesinde belediye kongre merkezinde düzenlenen toplantıya katılan Bakan Erer, burada yaptığı konuşmada, Türkiyenin zor günlerden geçtiğini belirterek, Yürek yakan terör saldırılarıyla karşı karşıyayız. Dün 24 şehidimizi toprağa verdik. Bu acıyı unutturacak başka acıların yaşanmamasını diliyoruz dedi.

Bakan Eker, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydının tarım ve hayvancılık sektörü rakamlarıyla ilgili eleştirilerine, Türkiyede ilk hayvan sayımının 1984 yılında yapıldığını, bu tarihten önceki yıllara ait rakamların ise tahminlere dayalı olduğunu söyledi.

1984te yapılan ilk hayvan sayımında Türkiyenin 12 milyon 400 bin sığır varlığı bulunduğunu kaydeden Eker, 9-10 milyona düştü, demek bir yanılgıdır. Hayvan varlığının sayısal olarak çok ya da az olması tek başına anlam ifade etmez. Bu hayvanlardan elde ettiğimiz süt ne kadar, et ne kadar, o hayvan varlığı içinde kültür ırkının oranı ne kadar aslolan budur diye konuştu.

Kaynak:  http://www.gazetegida.com/haber/1872-ekopolitika-okul-sutu-projesi-resmen-basliyor.html

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir