MEDYADA VAN DEPREMİ|| Müge Anlı'ya Dava Açılıyor

Van depreminin ardından ATV’den Anlı ve Habertürk’ten Canbaş’ın kullandığı ayrımcı ifadelere tepki büyüyor. ÇGD, ırkçılık içeren yorumlara yer vermenin suç olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Beşi ve Şahin, Anlıya dava açıyor.

ATV  sunucusu Müge Anlı ve Habertürk spikeri Duygu Canbaş

anda 24 saat içindeki belirlemelere göre 250den fazla kişinin ölümüne sebep olan 7,2lik deprem sonrasında medyanın bazı isimlerinden canlı yayında gelen ve “nefret söylemi” kapsamında değerlendirilen yorumlar büyük tepkiye sebep oldu.

Habertürk spikeri Duygu Canbaş canlı yayında “Her ne kadar Vanda olsa da acımız büyük” dedi ve gelen tepkilerden sonra “dilinin sürçtüğünü” söyleyerek özür dilemek zorunda kaldı.

Twitterda Canbaşa tepkiler gelmeye devam ederken ATVde yayınlanan Tatlı Sert programında, programın sunucusu Müge Anlı, “Herkes haddini bilecek. Yeri geldi mi taş atacaksın, Mehmetçiki kuş avlar gibi avlayacaksın sonra zor günlerde canım cicim deyip, yardım isteyeceksin. O polisler hemen yardımına koştu oradakilerin. O taş atanların eli kırılsın. Askerlerimize polislere zeval vermesin” ifadelerini kullandı.

Anlının Vanda depremden zarar görenlere yönelik bu sözleri sosyal medyada yayıldı ve Anlının istifa etmesi ya da ATVnin durumla ilgili bir açıklama yapması istendi.

Şikâyet etmek isteyenler için ATV müşteri hizmetlerinin telefonu yüzlerce kişi tarafından paylaşıldı. ATV müşteri hizmetlerinin telefonları kısa sürede kilitlendi. Anlının sözleriyle ilgili program yetkilileri henüz bir özür dilemedi.

Anlıya TCK 216dan dava açılıyor

Cevat Beşi ve Fatih Mehmet Şahin bianete Müge Anlı hakkında dava açacaklarını belirtti. İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyelerinden avukat Ayşegül Altınbaşla görüştüklerini ve Anlı hakkında Türk Ceza Kanununun (TCK) “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” başlıklı 216. maddesinden dava açma hazırlığında olduklarını ifade eden Beşi, şöyle dedi:

“Sessizlik ve itirazla bu durum düzelmiyor. Medyada bu tür söylemlerin önlenmesi amacıyla hukuki yollara başvurmak şart. Şu anda müdahil olarak Fatih Şahin ve ben başlıyoruz ancak çok sayıda talep var; toplu bir dava açılabilir.”

“Irkçılık, müsamaha gösterilemeyecek bir suçtur”

Deprem sonrasında medya çalışanlarından gelen ırkçı ifadelerle ilgili Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Yönetim Kurulu da yazılı bir açıklama yaptı.

ÇGD, ırkçılığın yasalara göre bir suç olduğunu ve medya yöneticilerinin bu tip haber ve yorumlara ekranlarda, gazetelerde ve internet sitelerinde yer vermemelerinin mesleki bir zorunluluk olduğunu belirtti.

ÇGDnin yaptığı açıklama şöyle:

* Canlı yayında haber spikerinin “Deprem doğuda da olsa Vanda da olsa üzülüyoruz” ifadeleri, programcının bilim adamı konuklarından da alkış alan “Önce taş at, polisi, askeri kuş gibi avla, sonra yardım iste. Herkes haddini bilsin” sözleri, gelinen noktada, medya yöneticilerinin acil olarak önlem alma gerekliliğini ortaya koyuyor.

* “Terör brifingi alan” yöneticilerin propaganda çizgisinin nereden geçtiğini düşünmeden önce ırkçılık ve ayrımcılığa “dur” demesi gerekiyor.

* Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, bütün medyayı bu noktada sorumlu davranmaya davet ediyor, ırkçılık, ayrımcılık yapılan haber ve yorumlara internet sitelerinde yer verilmesinin suç olduğunu anımsatıyoruz.

*Irkçılık, yasalarımıza göre suçtur. Irkçılık, müsamaha gösterilemeyecek, düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi söz konusu bile olamayacak bir insanlık suçudur.

*Medya yöneticilerinin bu tip haber ve yorumlara ekranlarda, gazetelerde ve internet sitelerinde yer vermemeleri hem mesleki hem de insani bir zorunluluktur.

Müge Anlının söyledikleri ile ilgili ATVnin bir açıklama yapmasını talep etmek için müşteri hizmetlerini 0216 474 20 20den arayabilir ya da izleyici temsilcisine mesaj atabilirsiniz. Mesaj atmak için burayı tıklayın. (IC) -BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir