Kaddafi yanlılarına toplu infaz

İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch, Libyada devrik lider Muammer Kaddafi yanlısı 53 kişinin toplu halde infaz edildiğini açıkladı.

Dünya / Kaddafi yanlılarına toplu infaz

Örgütün yayımladığı raporda bu kişilere ait tanınamayacak haldeki cesetlerin Kaddafinin memleketi Sirtedeki Mahari Otelde bulunduğu belirtildi. Raporda öldürülen kişilerden bazılarının ellerinin arkadan bağlı olduğundan söz ediliyor. Mahari Otel, Sirte düşmeden önce Kaddafiyi deviren Ulusal Geçiş Konseyine bağlı güçlerin denetimindeydi. Human Rights Watchun raporunda, toplu halde bulunan cesetlerin altında kurşun izleri ve kan lekelerinin olmasının, hepsi değilse bile tutsak alınan bu kişilerin çoğunun infaz edildiğine işaret ettiği belirtiliyor.

SORUŞTURMA AÇILMALI
Terk edilen otelin duvarlarında Kaddafi karşıtı bazı silahlı grupların adlarının yazılı olduğu belirtiliyor. Görgü tanıkları, Human Rights Watch örgütüne, kurbanların çoğunun Sirteli olduğunu, bunların arasında bir hükümet yetkilisi ile bir subayın da bulunduğunu söyledi. Human Rights Watch, şimdi Libyanın tümünde hakimiyeti sağladığını ilan eden Ulusal Geçiş Konseyinden, bu olayla ilgili olarak şeffaf bir soruşturma başlatmasını ve sorumluların yargılanmasını istedi.

Açıklamada “son katliam, kendilerini hukukun üstünde gören Kaddafi karşıtı güçlerin yeni bir suistimali” ifadesine yer verildi. (bbc türkçe)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir