CEVKO 20. yili "Degisen Dunya, Kirlenen Cevre ve Artan Sanayi Sorumlulugu" Zirvesi

ÇEVKO Vakfı  ‘Değişen Dünya, Kirlenen Çevre ve Artan Sanayi Sorumluluğu’ temasıyla düzenleyeceği uluslararası zirveyle tüketiciler başta olmak üzere, sorumlu tüm kurum ve kuruluşların dikkatini daha temiz bir gelecek için geri dönüşüm konusuna çekecek.

20. Yaşını 1 Kasım’da, Yapı-Endüstri Merkezi, İstanbul’da düzenleyeceği bir zirveyle kutlayacak olanÇEVKO Vakfı; ISO 9001 ve 14001 standartlarına uygunluğu tescillenmiş hizmetiyle, 1.000’in üzerinde sanayi kuruluşunun yükümlülüğünü devralarak, 100’e yakın belediye ve lisanslı toplayıcı firma ile işbirliği yapıyor. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sanayi kuruluşları, belediyeler ve lisanslı firmalar arasında bir köprü vazifesi gören ÇEVKO Vakfı‘Ambalaj Atıkları Çöp Değildir’ sloganıyla kurum ve kuruluşları da kapsayan geri dönüşümle ilgili bilinçlendirme çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.
Açılış konuşmasını T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yapması beklenen ‘Değişen Dünya, Kirlenen Çevre ve Artan Sanayi Sorumluluğu’ başlıklı zirvede, Türkiye’deki geri dönüşümün geldiği nokta ile dünyadaki geri dönüşüm çalışmaları, uluslararası alanda öncü kuruluşlar olan; Uluslararası Katı Atık Derneği ISWA ( International Solid Waste Association ), ÇEVKO Vakfı’nın da üyesi olduğu, ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Avrupa’da şemsiye organizasyonu olan Avrupa Ambalaj Geri Kazanım Organizasyonu PRO EUROPE( Packaging Recovery Organization Europe ) ve Avrupa Ambalajlama ve Çevre Örgütü EUROPEN ( The European Organization For Packaging and The Environment )’in üst düzey yöneticilerinin katılımıyla aktarılacak.
1991 yılında bir sanayi insiyatifi olarak yola çıkan ve yetkilendirilmiş kuruluş ilan edildiği 2005 yılına kadar çalışmalarına gönüllülük ilkesiyle devam eden ÇEVKO Vakfı, 20. Yıl kutlamasında Türkiye genelindeki 82 belediyenin başkanlarına katkılarından dolayı teşekkür belgelerini dağıtacak, zirvede ayrıca ÇEVKO Vakfı “Yeşil Nokta” ulusal basın çevre ödülleri de sahiplerini bulacak.
ÇEVKO Vakfı 20. Yıl Zirvesi’ne; çevre için uluslararası bireysel çalışmalara imza atan, National Geografic Dergisi tarafından 2011 yılın yükselen kâşifi seçilen Kars Kuzey Doğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan H. ŞEKERCİOĞLU ısınan bir dünyada Türkiye’nin zengin doğasını korumanın önemlerinden bahsederken, yine 2011 yılında National Geographic tarafından Yılın Kâşifi seçilen mağara dalgıcı ve çevre antropoloğuKenny BROAD , birçok yönden dünya çapında su ve geri dönüşüm konularında bir mikrokozmosu temsil eden Bahamalar vaka çalışmasını kullanarak, suyun yeniden kullanımı ve kirlilik konularını gündeme taşıyan sunumunu izleyicilerle paylaşacak. Ünlü sunucu Seda Akgül’ün moderatörlüğünde ilerleyecek zirvenin son konuşmacısı ise mimaride geri dönüşümlü atıkları kullanarak tasarımda Superuse felsefesini geliştiren 2012Architecten Mimarlık Ofisi kurucusu, mimar Cesare PEEREN olacak.
Zirve katılımcıları gün boyunca Yapı-Endüstri Merkezi bünyesinde açılan yenilikçi malzeme kütüphanesiMaterial ConneXion® İstanbul’u gezme imkanı bulurken aynı zamanda uluslararası arenada birçok ödüle sahip Boğaziçi Caz Korosu konserini dinleme fırsatını yakalayacaklar.
Türü:
Toplantılar
Tarih:
01.Kasım.2011,Salı
Saat:
09:00
Yer:
Max Katılımcı:
400
Ücret:
Ücretsiz

Program Akışı

09:00 – 09:30 Kayıt

09:30 – 09:45 20.Yıl Kutlama Mesajları Video Gösterimi (İlk Bölüm)
09:45 – 09:50 “ÇEVKO Vakfı’nın geride bıraktığı 20 yıl”
Ferid EKMEKÇİOĞLU, ÇEVKO Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı
09:50 – 10:00 20.Yıl Kutlama Mesajları Video Gösterimi (2. Bölüm)
10:00 – 10:40 Protokol  Konuşmaları
– Okyar YAYALAR, ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
 – Kadir TOPBAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı*Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı’na ÇEVKO ve çalışmalarına katkı sağlayan belediyeler adına teşekkür plaketi takdimi 
– Erdoğan BAYRAKTAR, T.C  Çevre ve Şehircilik Bakanı*
10:40 – 11:00 Kahve Arası
11.00 – 13.00  Panel: “Ambalaj Atığı Yönetiminde Sanayi’nin Sorumluluğu”
Moderatör: Seda AKGÜL
 – Herman KOLLER, ISWA Genel Müdürü
 – Julian CAROLL, EUROPEN Genel Müdürü
– Joachim QUODEN, PRO EUROPE Genel Müdürü
– Mete İMER, ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü
13:00 – 14.00 Öğle Yemeği
14:00 – 14:40 “Isinan Bir Dunyada Turkiye’nin Zengin Dogasini Korumanin Onemi”
Doç.Dr.Çağan H. ŞEKERCİOĞLU-Kars KuzeyDoğa Derneği Başkanı, 2011 National Geographic Yılın Yükselen Kaşifi
14:40 – 15:00 ÇEVKO “Yeşil Nokta” Çevreci Basın ÖdülleriÇEVKO ve çalışmalarına katkı sağlayan, çevreye duyarlı basın/yayın organları ve mensuplarına teşekkür plaketi takdimi
15:00 – 15.20 Boğaziçi Caz Korosu Gösterisi
15:20 – 15:40 Kahve Arası
15:40 – 16:20 “Görünmeyenin Ötesinde: Mavi Deliklerdeki Sırlar”
Kenny BROAD – Mağara Dalgıcı, 2011 National Geographic Yılın Kaşifi
16:20 – 17:00 “Superuse”
 Cèsare PEEREN – 2012Architecten Direktörü/Kurucu Ortak, Mimar
17:00 – 18:00 Boğaziçi Caz Korosu Konseri
>>> Gün boyunca Material ConneXion® İstanbul Özel Grup Turları
*Katılımları halinde.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir