KONFERANS : ADALET ve HESAP VEREBİLİRLİK ARAYIŞI: HAK İHLALLERİ ve ARAP İSYANLARI

Tarih/Saat : 25 Ekim 2011, Salı / 11.00-13.00
Yer : SETA, Ankara Salonu, ANKARA

Oturum Başkanı: Yılmaz Ensaroğlu, SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü
Konuşmacılar:

Jan Egeland, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Başkan Yardımcısı ve Avrupa Bölgesi Sorumlusu

Joe Stork, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölümü Direktör Yardımcısı

Bugün Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da meydana gelen gelişmeler, kendi içinde büyük farklılıkları barındıran bütün bölgeye, insan hakları ve demokratikleşme için baskı kurulması konusunda benzeri görülmemiş bir fırsat sunuyor. Tunus’tan Bahreyn’e kadar olan bölgede daha fazla özgürlük ve demokrasi için ortaya çıkan talep, uzun yıllar egemenlikleri süren gayrimeşru baskı rejimlerinin ve otoriter yönetimlerin sona ermesi ya da reformları desteklemesi yönünde bir değişim imkânı sunuyor. Bununla birlikte, insan haklarının, kurulacak siyasi düzenlerin merkezinde önemli bir yer tutmasını sağlamak için, bölgedeki yeni rejimlerin ve muhalif hareketlerin, hâlihazırda işledikleri ya da gelecekte işleyebilecekleri ihlaller karşısında sorumlu tutulmaları, son derece önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.
SETA, göstericilere karşı acımasız önlemlere son vermesi için yapılan çağrılara kulaklarını tıkayan Suriye gibi rejimleri etkilemek ve insan haklarını koruma amacıyla yapılan girişimleri ve dış politika oluşumunda insan haklarının yerini/rolünü tartışmak üzere, alanında uzman iki saygın konuşmacının yer aldığı bir konferans düzenlemektedir.
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Jan Egeland ve Joe Stork’un konuşmacı olarak yer aldığı bu özel konferansa katılımınızdan büyük memnuniyet duyacağız.
Saygılarımızla,

SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

LCV için; ygucturk@setav.org

            + 90 312 551 21 66      


Not: Konferansın dili İngilizce olup, Türkçe simultane tercüme yapılacaktır.


Jan Egeland

Jan Egeland İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkan Yardımcısı ve Avrupa Bölgesi Sorumlusu olarak görev yapıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne katılmadan önce, Norwegian Institute of International Affairs adlı kurumda icra direktörü olarak görev aldı. Egeland 2003’ten 2006’ya kadar BM Genel Sekreteri İnsani İşler Koordinatörü ve BM Acil İşler Kurtarma Koordinatörü olarak, küresel insani müdahale sisteminin yeniden düzenlenmesine yardım etti ve Asya Tsunamisi ile Lübnan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Darfur gibi bölgelerdeki krizlere ilişkin uluslararası yardımları organize etti. 2006’da Time dergisi tarafından “dünyaya yön veren” 100 kişiden birisi olarak gösterildi.” 1999’dan 2002 yılına kadar BM Genel Sekreterinin Kolombiya Özel Danışmanı olarak görev yaptı. 1990 – 1997 yıllarında Norveç Dışişleri Bakanlığında görev yaptı. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Norveç Hükümeti ve diğer hükümetdışı örgütlerdeki çalışmaları dolayısıyla insani yardım ve çatışma çözümü konularında büyük bir deneyime sahip olan Egeland, halen Stavanger Üniversitesinde doçent olarak çalışmaktadır.

Joe Stork

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölümü Direktör Yardımcısı olan Joe Stork, bölgedeki insan hakları ihlalleri konusunda uzmandır. 1996 yılında İnsan Hakları İzleme örgütüne katılmadan önce, Middle East Research & Information Project (MERIP)in kurucuları arasında yer aldı ve üç ayda bir yayınlanan Middle East Report adlı derginin genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Orta Doğu üzerine birçok makalesi ve kitabı olan Stork, dünya genelinde birçok üniversitede ve kamuoyuna açık programlarda dersler ve seminerler verdi. Kolombiya Üniversitesinden Uluslararası İlişkiler/Orta Doğu Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir