SPoD KURULDU!

Ekonomik ve sosyal haklar alanında ve cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği dolayısıyla ayrımcılığa uğrayan bireylerin hak mücadelesine destek vermek için kurulan SPOD dernekleşti.

Yaklaşık üç ay önce çalışmalarına başlanan Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) 22 Eylülde resmi başvurusunu yaparak dernekleşti.

SPoD LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) örgütleri gibi cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık durumları ile ilgili veri oluşturmayı ve bu ayrımcılık biçimlerinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmalar yapmayı amaçlıyor. SPODun çalışmalarının temel eksenini LGBTİ bireylerin eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, yaşlılık, bakım, barınma, sosyal hizmetler ve bakım alanlarındaki durumlarına dair bilgi üretmek ve sosyal politikalar alanında LGBTİ bireylerin haklarını savunmak oluşturacak.

Daha önce farklı kurumlarda çalışmış ve LGBTİ hakları ve sosyal politikalar konusunda çalışma deneyimine sahip bir grup insan hakları savunucusu tarafından kurulan dernek, faaliyetlerini İstanbuldaki ofislerinden yürütecek.

devamını okumak için tıkla…

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir