SALT Beyoğlu’nda gelecek hafta…

SALT’ta, 25-29 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili güncel bilgiler, saltonline.org adresinden, SALT’ın Facebook sayfasından ve Twitter hesabından takip edilebilir.

“90”

Zeynep Dadak

25 Ekim Salı

18:30

İstanbul’un filmini nereden çeksek?

Aylık sinema dergisi Altyazı’nın Yayın Kurulu Üyesi ve Yazarı Zeynep Dadak, New York Üniversitesi Sinema Çalışmaları Bölümü’nde doktorasına devam ediyor. 2001’den bu yana kısa film, belgesel ve video klipler çeken Dadak, son dönemde, yönetmenliğini Merve Kayan’la birlikte üstlendiği “Mavi Dalga” adlı ilk uzun metrajlı filmi üzerine çalışıyor.

Konuşma dili Türkçedir.

   

“90”

Dr. Sait Ali Köknar

26 Ekim Çarşamba

18:30

Yayalaştırma İstanbul’u erişilebilir kılıyor mu?

Yük. Mim. Dr. Sait Ali Köknar, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim görevlisi. Tasarım araçları, tasarlama teknolojileri, bilişsel çalışmalar, antropoloji, bilim-teknoloji çalışmaları, teknoloji tarihi, mimarlık tarihi ve teorisi alanlarında araştırmalar yürütüyor. Bu kapsamda, “tasarım nedir, nasıl tasarlıyoruz, tasarlarken ne yapıyoruz, tasarımın doğası nedir” gibi temel soruları irdeliyor.

Konuşma dili Türkçedir.

   

“90”

Mehmet Özdoğan

27 Ekim Perşembe

18:30

Yenikapı kazıları İstanbul’a ne öğretti?

İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi, Arkeolog Mehmet Özdoğan, tarih öncesi arkeolojisi ve özellikle tarıma dayalı yerleşik yaşamın başlangıcı ile küresel bir modele dönüşümü üzerine uzmanlaştı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde arkeolojik kazılar yapan Özdoğan’ın diğer uğraşı alanları arasında arkeolojinin tarihi, politikası ve jeoarkeoloji bulunuyor.

Konuşma dili Türkçedir.

   

“90”

Film Gösterimi:

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

Yönetmen: İmre Azem

Türkçe – 93’ 22’’

28 Ekim Cuma

18:30

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

İmre Azem, ilk uzun metrajlı belgeseliyle, İstanbul’a bütüncül bir yaklaşımla bakmayı amaçlıyor ve değişim kadar onun dinamiklerini de sorguluyor. İzleyiciyi yıkılmış gecekondu mahallelerinden gökdelenlerin tepesine, Marmaray’ın derinliklerinden üçüncü köprünün güzergâhına, gayrimenkul yatırımcılarından kentsel muhalefete doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Azem’in bir diğer amacı da, İstanbullu izleyicinin yaşadığı kenti yeniden keşfetmesini, değişime seyirci kalmadan onu sorgulamasını sağlamak.

Film, İngilizce altyazılıdır.

   
“90”

Leyla Ünlübay

29 Ekim Cumartesi

15:00

İstanbul’un ekolojik pazarlarına hangi kentlerden ekolojik ürün geliyor?

Leyla Ünlübay, son 10 yıldır aktif olarak buğday hareketinde yer alıyor. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneğinin yürüttüğü, Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı “Şişli %100 Ekolojik Pazar Projesi”nin koordinatörlüğünü yapıyor.

Konuşma dili Türkçedir.

   
“Yapım Aşaması Beyoğlu”

Moderatör: Hans Venhuizen

29 Ekim Cumartesi

14:00

 

Yapım Aşaması: Yeni Konutlaşma

İstanbul’un merkezinde planlanan uygulamaları yeniden düşünmeye davet eden atölye dizisinin 4. buluşması, Hans Venhuizen’in moderatörlüğünde gerçekleştiriliyor. Atölye’de, Beyoğlu örneğinden yola çıkarak, bireylerin konut üretimi süreçlerinde aktif rol almasını sağlamanın yolları tartışmaya açılıyor.

Atöyle dili İngilizcedir.

   
“Nasıl Devam Ederiz?”

I Need Your Full Cooperation

Kathy High

İngilizce, 28’

Altyazısız

I Need Your Full Cooperation

“Video, tıbbi metinlerin feminist okumalarını, hasta tedavi anlatımlarını ve arşivlerden görüntüleri bir araya getirerek, modern tıp ve kadınlar arasındaki ilişkinin evrimini ortaya çıkarıyor. Charlotte Perkins Gilman’ın ‘dinlenme tedavisi’ni; 1892 tarihli hikâyesi ‘The Yellow Wallpaper’ ve aktivist yazar Barbara Ehrenreich ile tarihçi Carroll Smith-Rosenbergun eleştirel yorumuyla birlikte uyarlayarak dramatize ediyor.”*

* Video Data Bank

            25-26-27-28-29       Ekim: 14:00, 18:00

30 Ekim: 12:00, 16:00

   
“Nasıl Devam Ederiz?”

Stereo

David Cronenberg

İngilizce, 62’
Türkçe altyazılı

Stereo

David Cronenberg’in, düşük bütçeli düşünsel korku filmleri çekmeye başlamadan önce ürettiği avangart filmi, Kurgusal Kanada Erotik Araştırma Akademisi’ndeki psikoseksüel telepati konulu deneyleri anlatıyor.

            25-26-27-28-29       Ekim: 14:30
30 Ekim: 12:30

   
“Nasıl Devam Ederiz?”

Crimes of the Future

David Cronenberg
İngilizce, 70’
Türkçe altyazılı

Crimes of the Future

Modern kozmetik ürünleriyle tetiklenerek, cinsel olgunluğa erişmiş tüm kadınların ölümüne sebep olan bir veba salgınından sonraki dönemde geçen, ürpertici biyo-distopyacı bilimkurgu denemesi. House of Skin isimli bir dermatoloji kliniğindeki entrika ve deneyleri anlatıyor.

25-26-27 Ekim: 16:00, 18:30
28 Ekim: 16:00
29 Ekim: 16:00, 18:30
30  Ekim: 14:00, 16:30

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir