Muammer Kaddafi Öldürüldü

Eski Libya lideri Muammer Kaddafi, Ulusal Geçiş Konseyi’ne bağlı güçler tarafından memleketi Sirte’nin çıkışında öldürüldü. Libyalılarsa Kaddafi’nin ölümünü kutluyor.

69 yaşındaki diktatör Libya’yı 42 yıldır tek başına yönetiyordu. Şubat ayında rejim aleyhtarı göstericileri kanlı biçimde bastırmaya çalışması sonucu başlayan ayaklanma, NATO’nun da yardımıyla büyümüş Kaddafi’nin Ağustos ayında başkent Trablusgarp’tan kaçmasına sebep olmuştu.

Kaddafi’nin ölümünü resmen açıklayan Ulusal Geçiş Konseyi yönetiminin Başbakanı Mahmud Cibril, Trablusgarp’ta yaptığı basın toplantısında artık yeni bir Libya inşa etme zamanı geldiğini söyledi.

Kaddafinin amatör videoya çekilen cesedinin görüntüsü

NATO Harekatı Sona Eriyor

NATO bugün Brüksel’de düzenleyeceği toplantıda altı aydır Libya’ya devam ettirdiği hava harekatını sonlandırmayı görüşecek. NATO uçakları, bu süre boyunca Kaddafi’ye bağlı kuvvetlerin sivillere saldırmasını önlemeye çalışmıştı.

Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet, Fransız jetlerinin, Kaddafi ve yandaşlarının Sirte’den kaçmaya çalışan konvoyunu yolda durdurduğunu bildirdi. Amerika da insansız hava araçlarından biriyle konvoya ateş açıldığını bildirdi.

Konvoyun durdurulmasının ardından Ulusal Geçiş Konseyi’ne bağlı savaşçılar konvoydakilerle çatışmaya girdi. Kaddafi daha sonra Sirte yakınlarındaki bir kanalizasyonda gizlenirken bulundu. Televizyonlarda yayınlanan amatör bir video, Kaddafi’yi devrimci güçler tarafından yaralı ve kan içinde taşınırken ­görüntüledi. Kaddafi daha sonra öldü ancak kendisini kimin vurduğu halen açıklık kazanmadı.

Kaddafi’nin cesedi daha sonra Misrata’ya götürüldü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir