"Eşcinsellik Değil, Homofobi Suç Olmalı"

ILGA Avrupa, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı ve Başbakanına yolladığı mektupta Saris ve diğer tutukluların serbest bırakılmasını ve eşcinsel ilişkiyi “doğaya aykırı cinsel ilişki” olarak suç sayan anayasa maddesinin kaldırılmasını talep etti.

Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transeksüel ve İnterseks Derneği (ILGA) Avrupa,Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Başbakanı Küçüke, “karşılıklı rızaya dayalı eşcinsel ilişkiye giren yetişkin erkeklerin gözaltı, tutuklanma ve yargılanma süreçlerinin acilen durdurulması gerektiğini” söyleyen bir mektup yolladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti eski Maliye Bakanı Saris ve beraberinde gözaltına alınan altı kişi, Ceza Yasası 171. Maddede bulunan “doğaya aykırı cinsi münasebet” gerekçesi ile tutuklanmıştı.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“3 Aralık 2010da Hasan Bozer ile yaptığımız görüşmede kaygılarımızı dile getirmiştik. Bozer sorunun farkında olduğunu söylemiş ve maddenin artık uygulanmadığına bizi temin etmişti. Bunu takiben 171. Maddenin kaldırılmasının 2011 meclis gündemine alınacağını ve kaldırılmasıyla ilgili umutlu olduğunu söylemişti.

“20 Temmuz 2011de iki erkek gözaltına alınarak doğaya aykırı cinsel ilişki” ile suçlandı. 14 Ekim 2011de aralarında eski Maliye Bakanı Sarisin de olduğu üç erkek daha tutuklandı. 15 Ekimde yeni tutuklamalarla 171. Maddeyle suçlanan kişilerin sayısı yediye yükseldi.

“ILGA Avrupa Cumhurbaşkanı ve Başbakanı uluslararası insan hakları yasalarına uymaya, söz konusu yedi kişiyi serbest bırakmaya ve acilen 171. Maddeyi kaldırmaya çağırıyor.” bianet

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLA…

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir